Czwarta fala pandemii: Nowe obostrzenia z powodu koronawirusa (Aktualizacja 07.12.21r.)

Z powodu nowego wariantu Omikron i kolejnej fali pandemii czekają nas bardziej restrykcyjne obostrzenia dotyczące limitów w miejscach publicznych i nie tylko. Na co musimy zwracać uwagę i jak długo będą obowiązywały przepisy?

Czwarta fala pandemii: Nowe obostrzenia z powodu koronawirusa (Aktualizacja 07.12.21r.)

Zdjęcie: Anna Shvets/Pexels

(07.12.2021r.)

Ministerstwo zdrowia zapowiedziało nowe obostrzenia, które zostaną wprowadzone już 15 grudnia 2021 roku. Limity osób przebywających w miejscach publicznych takich jak kina, teatry, obiekty sportowe czy sakralne, zostaną obniżone do 30%. Podobnie będzie w przypadku restauracji, barów i hoteli. Zamknięte zostaną między innymi dyskoteki i kluby, a 31 grudnia i 1 stycznia liczebność klientów w lokalach zamkniętych wyniesie maksymalnie 100 osób. Wyłączone z limitów zostaną osoby zaszczepione i zweryfikowane przez przedsiębiorcę. Także w transporcie zbiorowym obowiązywać będą limity wynoszące 75% pasażerów. Osoby przebywające pod jednym adresem z chorymi na COVID-19 będą musiały wykonać obowiązkowy test, bez względu na posiadany paszport covidowy.

Od 1 marca nauczyciele, medycy i służby mundurowe wykonają obowiązkowe szczepienia. Pracodawca będzie mógł również oczekiwać od pracownika wyniku testu na COVID-19. W dniach 20.12-23.12 do szkół powróci także czasowa nauka zdalna, która zakończy się prawdopodobnie 10 stycznia 2022 roku. Minister zdrowia Adam Niedzielski zaznaczył:

Codziennie 23 tys. nowych zakażeń, zainfekowanych osób utrzymuje się już od półtora tygodnia. To sytuacja bardzo niepokojąca, tym bardziej, że w ostatnich tygodniach, czy dniach, są informacje o pojawieniu się nowego ryzyka w postaci mutacji omikron.

(01.12.2021 r.)

Od 1 grudnia br. w całej Polsce obowiązywać będą nowe, bardziej restrykcyjne obostrzenia nałożone w związku z SARS-CoV-2 i nowym wariantem o nazwie Omikron, którego przypadki pojawiają się już w całej Europie. Laboratoria na Śląsku badają właśnie pierwszy, potencjalny przypadek zakażenia Polaka, który wrócił z wycieczki po Afryce.

Zobacz również:

  • Jaki pulsoksymetr kupić? Do czego służy? Już od 45 zł

Aktualne restrykcje mają dotyczyć limitów 50% obłożenia w kościołach, hotelach, obiektach kulturalnych (kina, muzea, teatry, itp.) oraz wydarzeniach koncertowych czy cyrkowych. Limit obejmuje również obiekty sportowe takie jak wszelkiego rodzaju pływalnie, siłownie i kluby fitness. W zgromadzeniach oraz spotkaniach i imprezach w lokalu, w tym weselach, będzie mogło uczestniczyć maksymalnie 100 osób, a 250 w wydarzeniach sportowych organizowanych poza obiektami sportowymi. Ograniczenie ma jednak nie dotyczyć osób w pełni zaszczepionych przeciwko COVID-19.

Nowe obostrzenia mają obowiązywać do 17 grudnia 2021 roku. Minister zdrowia Adam Niedzielski zastrzegł jednak, że jeżeli sytuacja ulegnie gwałtownemu pogorszeniu, decyzje mogą być podejmowane z dnia na dzień.

Zobacz także: Lidl: tanie narzędzia warsztatowe - aktualna oferta


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: