Czwartkowy Przegląd Prasy

Eurotel liczy na większy zarobek... Cyberwojna w obronie Wikileaks... Facebookowa gazeta "PostPost"... E-rynek spożywczy dla dużych graczy... Facebook większym rywalem od Google... Sektor publiczny coraz skuteczniejszy w wydawaniu pieniędzy na informatyzacje... Spokojnie, to tylko awaria, czyli e-konto chwilowo niedostępne... IT polską specjalnością eksportową... Polscy informatycy nie pojadą do Niemiec...

COMPUTERWORLD

IT polską specjalnością eksportową

W debacie przygotowanej przez COMPUTERWORLD i PARP próbowaliśmy wyróżnić najważniejsze bariery przeszkadzające firmom w międzynarodowym rozwoju. Okazuje się, że wcale nie jest to brak pieniędzy, tylko raczej niska świadomość szans rynkowych oraz brak wyrobionej marki Polski jako potentata w dziedzinie IT. Wiceminister gospodarki obiecał podczas naszej dyskusji, że rząd będzie robił wszystko, aby rodzime przedsiębiorstwa informatyczne rozwinęły skrzydła na międzynarodowej arenie.

Jak polskie samorządy budują Internet

W Polsce mamy do wydania 6 mld zł na inwestycje szerokopasmowe. Computerworld sprawdza czy gminy i powiaty wykorzystują te pieniądze i jakie projekty realizują.

Polscy informatycy nie pojadą do Niemiec

1 maja 2011 roku Niemcy otworzą swój rynek pracy dla polskich pracowników. Wielu ofert pracy mogą spodziewać się specjaliści IT, ale nie przewiduje się masowych migracji informatyków za zachodnią granicę. Agencje rekrutacyjne przewidują, że do Niemiec wyjadą głównie pracownicy fizyczni.

Trójwymiarowe mapy cienkie jak papier

Firma Zebra Imaging wykorzystała leciwą technologię do stworzenia bardzo dobrze prezentujących się trójwymiarowych map. Jej hologramy mogą również być wykorzystywane przez inżynierów i już zainteresowała się nimi amerykańska armia.

RZECZPOSPOLITA

Administracja zaczęła się uczyć na błędach

Sektor publiczny coraz skuteczniejszy w wydawaniu pieniędzy przeznaczonych na informatyzacje własnych oddziałów.

Internet dla oszczędnych

Ceneo, Nokaut i Skąpiec to wiodące na polskim rynku porównywarki cenowe. Dzięki nim każdy oszczędny Polak, który ma dostęp do Internetu, może porównać ceny milionów produktów i wybrać najtańszy sprzęt AGD, RTV czy fotograficzny.

E-rynek spożywczy dla dużych graczy

O perspektywach dla internetowych sklepów spożywczych przekonują duże e-markety. Według szacunków ten rynek, wart dziś w Polsce ok. 150 mln zł, w ciągu pięciu lat może urosnąć do 1,7 miliarda zł.

Jak rozmowy telefoniczne w Unii mogą być tańsze

Komisja Europejska zaczęła publiczną konsultację, jak zwiększyć konkurencję w zakresie roamingu w łączności bezprzewodowej na terenie Unii.

GAZETA PRAWNA

Spokojnie, to tylko awaria, czyli e-konto chwilowo niedostępne

Systemy bankowe są coraz bardziej skomplikowane, lawinowo przybywa klientów, a banki oszczędzają. Dlatego awarie bankomatów, zdublowane przelewy czy niedostępność e-konta to coś, do czego klienci banków muszą się przyzwyczaić.

WYBORCZA.BIZ

Cyberwojna w obronie Wikileaks

Podczas gdy Julian Assange siedzi w londyńskim areszcie, w jego obronie stanęli hakerzy z całego świata, którzy atakują nieprzyjazne portalowi Wikileaks strony internetowe i instytucje.

PARKIET

Eurotel liczy na większy zarobek

Grupa Eurotel, która zarządza największą liczbą sklepów Polskiej Telefonii Cyfrowej (Era), od stycznia być może zacznie zarabiać znacznie więcej. Może jej pomóc w tym nowy system wynagradzania, który wprowadza Era.

PULS BIZNESU

"Facebook większym rywalem od Google"

Facebook jest prawdopodobnie naszym największym konkurentem, większym od Google, twierdzi Carol Bartz, CEO Yahoo, jednej z największych stron internetowych świata.

Facebookowa gazeta "PostPost"

Firma TigerLogic zaprezentowała projekt "PostPost". To tzw. social gazeta, która tworzy się automatycznie i w czasie rzeczywistym ze zdjęć, plików wideo, ale przede wszystkim linków wrzucanych na Facebooka przez znajomych.

NetWorld

F5 ułatwia przechowywanie danych w chmurach

F5 zaprezentował rozwiązanie do wirtualizowania danych i przechowywania ich w różnych chmurach obliczeniowych. Oprogramowanie ARX Cloud Extender konwertuje protokoły używane przy obsłudze pamięci masowych, co umożliwia przechowywanie danych w chmurach używających różnych technologii.

Ile zapłacimy za LTE?

Zaangażowanie największych światowych dostawców w rozwój technologii sieci komórkowych 3,9G (Long Term Evolution) przyniosło skutek. Za szwedzkim przykładem (TeliaSonera, komercyjne wdrożenie LTE) podążają Stany Zjednoczone Ameryki, Japonia, kraje zachodniej Europy oraz... Polska. Operatorzy, którzy zainwestowali w nowe rozwiązanie pracują obecnie nad optymalnym modelem pobierania opłat za mobilny transfer danych.

Fujitsu VISIT 2010

Strategia i nowe usługi cloud computing, centrum danych "w pudełku", mikroserwery i nowe terminale VDI zero-client to najważniejsze nowości zaprezentowane przez Fujitsu pod koniec listopada.