Czwartkowy Przegląd Prasy

Sklepy internetowe otwierają filie na Facebooku... Nokia rezygnuje z wprowadzenia X7 do USA... 24 miasta w zasięgu szybkiego mobilnego internetu Orange... Cyberataki na polskie rejestry emisji dwutlenku węgla... Google traci w Chinach... Przychody Facebooka zbliżą się w 2012 r. do 6 mld dol... Komputery PC odchodzą do lamusa... Nadzór farmaceutyczny mówi "nie" sprzedaży leków na aukcjach internetowych...

COMPUTERWORLD

2011: powrót wzrostów na rynku IT

Polski rynek IT w ubiegłym roku osiągnął blisko 28 mld zł - szacuje IDC Poland. Rok 2011 będzie zapewne jeszcze lepszy.

Smutny raport MSWiA o informatyzacji polskich urzędów

Brak integracji i wspólnej polityki. Brak walki z wykluczeniem cyfrowym. Brak promocji podejmowanych działań. Niedostateczna wiedza na temat wpływu informatyzacji na działanie urzędu - to wnioski z najnowszego badania Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Apple: 16 mln sprzedanych iPhone`ów, 7 mln iPadów i 6 mld USD kwartalnego zysku

Koncern Apple nadzwyczaj dobrze rozpoczął nowy rok obrachunkowy. W pierwszym kwartale 2011 roku fiskalnego koncern zanotował przychody rzędu 26,74 mld USD. To wynik o 71 proc. lepszy niż przed rokiem. Zysk netto w skali roku wzrósł o 78 proc.

HP i Microsoft łączą siły przeciwko IBM i Oracle

W ramach wspólnej oferty na rynek trafią kompleksowe platformy łączące odpowiednio zoptymalizowane systemy sprzętowe HP z oprogramowaniem serwerowym Microsoftu. Pierwsze rozwiązania oferowane w ramach partnerstwa obu koncernów mają trafić do sprzedaży jeszcze w tym tygodniu.

Microsoft jednak nie kupi od Novella praw do systemu Unix

Większość patentów, które konsorcjum tworzone przez Microsoft zamierza nabyć od firmy Novell dotyczy technologii z zakresu zarządzania zasobami sprzętowymi, systemem plików oraz rozwiązań wykorzystywanych w systemach wspierających pracę zespołową. Prawa do systemów z rodziny Unix pozostaną w rękach firmy Attachmate.

RZECZPOSPOLITA

Przychody Facebooka zbliżą się w 2012 r. do 6 mld dol.

Najpotężniejszy portal społecznościowy świata zgarnie w tym roku ponad 70 proc. wszystkich pieniędzy wydanych na reklamę w mediach społecznościowych w USA.

Drukowanie może być tańsze

Polskie przedsiębiorstwa coraz chętniej korzystają z systemów informatycznych do zarządzania wydrukiem.

Allegro, nadzór i medycyna

Nadzór farmaceutyczny mówi "nie" sprzedaży leków na aukcjach internetowych. Allegro odpowiada: to pomyłka.

Komputery PC odchodzą do lamusa

Tradycyjne komputery PC (kategoria obejmuje desktopy, laptopy i netbooki ze standardowymi procesorami), według Deloitte, będą w bieżącym roku stanowiły tylko 46 proc. urządzeń komputerowych sprzedawanych w skali globalnej.

GAZETA PRAWNA

Sklepy internetowe otwierają filie na Facebooku

Już ponad 500 polskich sklepów internetowych otworzyło swoje filie na Facebooku. Są wśród nich zarówno duże i znane marki, jak Vobis.pl czy Komputronik.pl, jak i dopiero te startujące w handlu internetowym.

WYBORCZA.BIZ

Cyberataki na polskie rejestry emisji dwutlenku węgla

Komisja Europejska nakazała w środę wieczorem zawieszenie do 26 stycznia handlu emisjami CO2 w Unii Europejskiej w następstwie wykrycia cyberataków, których ofiarą padły krajowe rejestry emisji dwutlenku węgla

Orange: 24 miasta w zasięgu szybkiego mobilnego internetu

W zasięgu nowoczesnej sieci mobilnego internetu Orange znajduje się już 11 proc. Polaków. Mogą korzystać z szybkości do 42 Mb/s. Do końca roku zasięg ma się zwiększyć do 60 proc.

PULS BIZNESU

WSJ: Nokia rezygnuje z wprowadzenia X7 do USA

Fiński koncern zdecydował się zrezygnować z wprowadzenie na amerykański rynek swojego smartfona X7, którego wyłączną dystrybucją miał zająć się AT&T.

Google traci w Chinach

Lokalny rywal coraz bardziej wypiera potężne Google z Państwa Środka.

NetWorld

Więcej danych, pamięci i pasma

Prognozowanie trendów w IT bywa trudne ze względu na ciągły rozwój nowoczesnych technologii i niepewność ich akceptacji przez rynek. Jednym z pewników najbliższych lat jest jednak znaczny wzrost ilości przechowywanych oraz przetwarzanych danych. Analitycy Dell'Oro szacują, że w korporacyjnych centrach informatycznych wartość ta zwiększa się o 50% rocznie. Przy stale obniżającym się koszcie jednego gigabajta rośnie zaś popyt na systemy pamięci masowych.

EMC podwaja wydajność macierzy Data Domain

EMC zmodyfikował macierze deduplikowania danych linii Data Domain, zwiększając znacznie ich wydajność (instalując szybkie intelowskie procesory) oraz pojemność (stosując nowe dyski twarde).

19 stycznia - Dzień Bezpiecznego Hasła

Czy aktualizowałeś ostatnio swoje hasła dostępu do usług sieciowych? W ramach akcji "Dzień Bezpiecznego Hasła" przypomina o tym firma Symantec.

CFO

CFO obawiają się cloud computingu

Firmy nadal obawiają się aspektu bezpieczeństwa w cloud computingu i chcą zabezpieczyć się, zanim zainwestują w tę technologię - wynika z badania dla SunGard. Jedynie 15% dyrektorów finansowych powierzyłoby dane swojej firmy dostawcom cloud computingu.