Czwartkowy Przegląd Prasy

Wirtualna Polska wprowadzi opłaty za serwisy i usługi poczty elektronicznej. Posłowie wnieśli do rządowego projektu nowelizacji prawa telekomunikacyjnego 70 poprawek.

PRAWO I GOSPODARKA

PTC otrzymało prefiks 1062

URTiP przyznał Polskiej Telefonii Cyfrowej oraz firmie Polpager zezwolenie na eksploatację stacjonarnych publicznych sieci telefonicznych. Wraz z zezwoleniem PTC otrzymało prefiks 1062. (s. 4)

Telekomunikacyjne prawo kontrowersyjne

Nowelizacja prawa telekomunikacyjnego budzi sprzeciw m.in. TP SA i niektórych posłów w części dotyczącej definicji operatora o pozycji dominującej na rynku, obowiązku świadczenia usługi powszechnej i kalkulacji opłat z tytułu dzierżawy infrastruktury. Posłowie z kolei podnoszą kwestie związane z brakiem nałożenia obowiązków lub przedstawienia zachęt do inwestowania w terenach wiejskich. (s. 5)

PARKIET

70 poselskich poprawek

Wczoraj Sejmowa Komisja Europejska rozpatrzyła sprawozdanie z prac nad rządowym projektem nowelizacji prawa telekomunikacyjnego. Posłowie wprowadzili do niej w sumie 70 poprawek. Jedna z nich wykreśla zobowiązanie operatorów komórkowych do rejestracji użytkowników telefonów pre-paid. (s. 5)

PULS BIZNESU

Wirtualna Polska będzie pobierać opłaty za usługi

Wirtualna Polska wprowadzi opłaty za serwisy i konta pocztowe. Wprowadzenie opłat zarząd portalu motywuje zapaścią rynku reklamy internetowej. Ponadto WP negocjuje kwestie świadczenia usługi ISP we współpracy z TP SA. Tymczasem sama WP przynosi operatorowi z ruchu generowanego przez swoich użytkowników ok. 15 mln zł miesięcznie. (s. 3)

RZECZPOSPOLITA

Deutsche Telekom: 50 tys. zwolnień

DT zlikwiduje do 2005 roku 50 tys. miejsc pracy. Dotyczy to 35 tys. miejsc pracy w Niemczech i ok. 11 tys. zagranicą. Obecnie operator zatrudnia około 250 tys. pracowników. Zadłużenie Deutsche Telekom sięga 64 mld USD. (s. B3)

GAZETA WYBORCZA

Japoński operator NTT DoCoMo pracuje nad technologią telefonii czwartej generacji. W środę udało mu się przeprowadzić próbną transmisję z szybkością przesyłu 100 megabitów na sekundę z satelity i 20 megabitów na sekundę z Ziemi. (s. 22)