Czwartkowy Przegląd Prasy

Piotr Rymaszewski nie wróci do rady nadzorczej Elektrimu. Walka Ery o poprawienie pozycji na rynku komórowym widoczna w wynikach operatora za II kwartał. JTT poczeka jeszcze na zwrot podatku naliczonego z tytułu tzw. reeksportu komputerów.

PULS BIZNESU

Nie chcemy wojny z obligatariuszami

Rozmowa z Piotrem Nurowskim, prezesem Elektrimu. Zdaniem prezesa Elektrimu, spółka w żaden sposób nie łamie umowy z obligatariuszami – dzieje się wręcz przeciwnie, to wierzyciele nie dopełnili wszystkich powinności. Obecny konflikt dotyczy odwołania mianowanego przez wierzycieli członka RN Elektrimu. Do niedawna ważyły się losy jego powrotu do składu rady, obecnie prezes Nurowski kategorycznie wyklucza możliwość „odwieszenia” Piotra Rymaszewskiego. Zapewnił też, że Elektrim będzie miał pieniądze na grudniową spłatę 10 mln EUR odsetek od obligacji. (s. 1, 4)

Era na sporym plusie

W II kw. br. PTC Era zarobiła netto 121 mln zł, .wobec 13 mln zł w roku ub. przychody wyniosły 1,4 mld zł wobec 1,2 mld zł w tym samym okresie roku 2002. Jednocześnie spadła wartość zysku przed opodatkowaniem i amortyzacją – odpowiednio z 510 mln zł do 502 mln zł. Poziom marży EBITDA obniżył się z 42,7% do 35,8%. Według analityków wynika to z chęci odzyskania pozycji nadszarpniętej w ub. roku przez Centertela. Era ponosi teraz większe koszty pozyskania klienta. Potwierdza taką diagnozę 27-proc. wzrost kosztów sprzedaży. (s. 6)

RZECZPOSPOLITA

Jeszcze bez pieniędzy

Najwcześniej za miesiąc wrocławski JTT Computer będzie miał pewność , że odzyska od skarbu państwa 10,5 mln zł (plus odsetki) naliczonego podatki VAT. Po pozytywnym wyroku NSA z czerwca br. uzasadnienie wpłynęło teraz do Izby skarbowej we Wrocławiu. Osiągający roczne przychody na poziomie 340 mln zł JTT może liczyć na odzyskanie do 15 mln zł. (s. B 2)