Czwartkowy Przegląd Prasy

Elektrim otrzymał kolejne upomnienie od powiernika emisji obligacji. Optimus zmontuje największy superkomputer w Polsce w CI TASK Politechniki Gdańskiej. Z miesiąca na miesiąc poprawia się w sytuacja w przemyśle - wynika z najnowszych danych GUS.

PULS BIZNESU

Elektrim dostał kolejne ultimatum

Powiernik obligacji Elektrimu wartych 2 mld zł - Law Debenture Trust Corporation - ostrzegł, że może doprowadzić do złamania umowy w sprawie spłaty długu. Tym razem dotyczy to udzielenia pożyczki spółce Megadex bez zgody członka zarządu nominowanego przez obligatariuszy. (s. 3)

Optimus montuje superkomputer

Nowosądecki producent komputerów uruchomi za 3,2 mln zł w Centrum Informatycznym Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej Politechniki Gdańskiej najmocniejszy w Polsce 256-procesorowy superkomputer. Będzie to jedna z 500 najsilniejszych maszyn na świecie. (s. 6)

Sprzedaż aut spada od maja

Od stycznia do lipca br. Polacy kupili 203 tys. nowych aut samochodowych, czyli o jedną dziesiątą więcej niż przed rokiem. Według danych monitorującej rynek samochodowy w Polsce firmy Samar, sprzedaż spada jednak od maja br. Rekordowym miesiącem był kwiecień, kiedy to do klientów trafiło 31,3 tys. nowych samochodów. (s. 7)

Przetarg na CEPiK

W poniedziałek mija termin składania ofert na budowę wartego około 500 mln zł systemu CEPiK. Do MSWiA wpłynie łącznie około 10 ofert przygotowanych przez międzynarodowe konsorcja obejmujące łącznie ok. 70 firm. (s. 8)

PARKIET

Ożywienie nabrało tempa

Z miesiąca na miesiąc poprawia się sytuacja w przemyśle. W lipcu produkcja - liczona rok do roku- wzrosła o 10,3%, znacznie powyżej oczekiwań analityków. Po raz pierwszy od trzech lat zaobserwowano też dodatnią dynamikę produkcji budowlanej. Zdaniem analityków komentujących dane GUS, motorem wzrostu produkcji pozostaje eksport, działy przemysłu lokujące tam produkcję wypadły najlepiej. Z drugiej strony sam eksport nie dałby tak znaczącego wzrostu produkcji, wynika on więc także z ożywienia popytu wewnętrznego. (s. 6)

Niewielki spadek bezrobocia

Stopa bezrobocia wyniosła w lipcu 17,8%, czyli tyle samo ile w czerwcu - podało Ministerstwo Gospodarki i Pracy. Jednocześnie od marca obserwowany jest w związku z pracami sezonowymi niewielki spadek bezrobocia. (s. 6)