Czwartkowy Przegląd Prasy

Spółki technologiczne przewodzą hossie na światowych giełdach. Organizacja radców prawnych uznała, że dawni radcy Optimusa nie powinni zeznawać w prokuraturze w związku ze śledztwem w sprawie Romana Kluski. Elektrim przedstawił nowe propozycje rozwiązania sporu wokół ZE PAK, w piątek traci ważność oferta DT dotycząca zakupu akcji PTC.

PARKIET

Elektrim: nowe propozycje dla Skarbu Państwa

Elektrim przedstawił MSP nowe propozycje rozwiązania kwestii ZE PAK. Po wypowiedzeniu umowy prywatyzacyjnej w sprawie zobowiązań inwestycyjnych Elektrimu panuje sytuacja patowa. Elektrim proponuje obecnie powstrzymanie się od wykonywania prawa głosu z akcji, które posiada w ZE PAK, wykupienie akcji pracowniczych tego przedsiębiorstwa i kontynuowanie próby organizacji finansowania inwestycji w Pątnowie. W zamian MSP miałoby przesunąć termin realizacji inwestycji na 31 grudnia 2005 roku. Tymczasem w piątek traci ważność oferta Deutsche Telekom, który proponował Elektrimowi i Vivendi 1 mld EUR za 51% akcji PTC. Zygmunt Solorz powiedział już, że potrzebuje więcej czasu na rozpatrzenie oferty. Dopiero wczoraj rozpoczęły się rozmowy prawników Elektrimu i Vivendi. (s. 1)

Fundusze inwestycyjne kupują Softbank

W środę w transakcjach pozasesyjnych właściciela zmieniło 1,7 mln akcji Softbanku, co odpowiada 8,3% kapitału spółki. Około połowy udziałów sprzedano w transakcji z Softbanku Serwis do inwestorów finansowych, za pośrednictwem CA IB. (s. 3)

Spółki high-tech przewodzą hossie

Kilkumiesięczna hossa mocno wywindowała czołowe indeksy. Największe wzrosty notują spółki technologiczne - na Dow Jones liderem jest Intel, którego papiery zyskały od stycznia 85%. Wśród spółek szerokiego indeksu amerykańskiego S&P 500 przewodzi Avaya (producent oprogramowania, +310% od stycznia). Do łask wraca Nasdaq 100, który zyskał w tym czasie 40%, 96 spółek indeksu jest na plusie, w tym, wiele zyskało ponad 100% (np. Monster Worldwide +169%, Juniper Networks +162%, czy Amazon +148,5%). W Europie wzrosty na giełdach są słabsze, z krajowych indeksów w naszym regionie najwięcej zyskał (+50%) rosyjski RTS. (s. 10)

PULS BIZNESU

Radcy Romana Kluski mają poparcie korporacji

Krajowa Rada Radców Prawnych zadecydowała, że radcy Optimusa nie powinni zeznawać w sprawie Romana Kluski. Prokuratura zapowiadała, że akt oskarżenia o wyłudzenie ok. 14,5 mln zł przez Romana Kluskę i pięć innych osób będzie gotowy w październiku, jednak warunkiem było uzyskanie poufnych informacji w wyniku przesłuchania wspomnianych radców. (s. 5)