Czwartkowy przegląd prasy

Pewna część obligacji Worldcomu trafiła prawdopodobnie do jednej z polskich spółek. Rządowy projekt ustawy o restrukturyzacji opłat za koncesje telekomunikacyjne ma szanse stać się prawem, jeśli żądania operatorów komórkowych nie opóźnią prac parlamentu.

GAZETA WYBORCZA

Polski ślad w aferze WorldComu

Bankructwo telekomunikacyjnego giganta było szokiem dla całego rynku. WorldCom był jednym z największych na świecie emitentów obligacji. Kupowali je zarówno hazardziści, jak i renomowane instytucje finansowe. Pewna część obligacji, dzięki skomplikowanym operacjom finansowym, trafiła do jednej z polskich spółek (s. 20).

Walka o Cegetela

Vodafone chce przejąć zależną od Vivendi Universal spółkę Cegetel. Kontroluje ona 80% udziałów w SFR – drugim co do wielkości francuskim operatorze. Francja jest ostatnim z najważniejszych rynków telekomunikacyjnych, na którym Vodafone nie przejął kontroli nad żadną spółką (s. 22).

RZECZPOSPOLITA

Gonienie straconego czasu

Rządowy projekt w sprawie ustawy o restrukturyzacji opłat za koncesje telekomunikacyjne ma szanse stać się prawem przed końcem roku, jeśli żądania operatorów komórkowych nie opóźnią prac parlamentu. W przeciwnym razie Ministerstwo Infrastruktury powinno postawić zaległe opłaty w stan wymagalności (s. B3).

PRAWO I GOSPODARKA

Gra o miliony

Operatorzy telewizji kablowych obawiają się nowelizacji prawa autorskiego. Obecnie przepisy pozwalają na rozpowszechnianie utworów innych stacji równocześnie bez zawierania z nimi odrębnych umów. Przygotowywana przez Sejm nowelizacja przewiduje jednak zniesienie tzw. licencji ustawowej (s. 1).

PULS BIZNESU

Aster City za 0,5 mld zł

Fundusz Hicks, Muse, Tate & Furst chce przejąć należącą do Elektrimu Telekomunikacji spółkę El-viv. Z nieoficjalnych informacji wynika, że amerykanie złożyli ofertę na 120 mln USD. Wcześniej uważano, że faworytem w procesie negocjacji jest największy w Polsce fundusz venture capital Enterprise Investors (s. 5).