Czwartkowy przegląd prasy

Microsoft został ponownie oskarżony przez Unię Europejską o stosowanie praktyk monopolistycznych. Resort infrastruktury pracuje nad zmianami przepisów, które umożliwią zachowanie numeru telefonu mimo zmiany operatora. Czeski rząd zgodził się na sprzedaż firmy technologicznej PVT konsorcjum, w skład którego wchodzi Prokom Software.

Parkiet

Unia Europejska kontra Microsoft

Microsoft został ponownie oskarżony przez Unię Europejską o stosowanie praktyk monopolistycznych. Komisarz ds. wolnej konkurencji Mario Monti ostrzega, że tym razem to nie przelewki - spółce grozi gigantyczna kara finansowa. Naciski na UE, by ukarała giganta za przejęcie kontroli nad rynkiem za pośrednictwem systemu Windows, wywierały m.in. Oracle i Sun Microsystems. (s. 9)

Puls Biznesu

Resort infrastruktury ma wspomóc klientów GSM

Resort infrastruktury pracuje nad zmianami przepisów, które umożliwią zachowanie numeru telefonu mimo zmiany operatora. Zdaniem klientów, to dobry pomysł. Zdaniem operatorów - niekoniecznie. Warto zaznaczyć, że takie przepisy obowiązują już w UE. (s. 4)

Gazeta Wyborcza

Popyt na kolor

W drugim kwartale 2003 r. na całym świecie sprzedano 107 mln sztuk telefonów komórkowych - podała agencja ABI Research. W tym samym okresie ubiegłego roku sprzedaż była o 12% niższa. Zdaniem przedstawicieli ABI, wzrost sprzedaży komórek to zasługa rozwoju usług telekomunikacyjnych i wprowadzanie na rynek coraz to nowych modeli z kolorowymi wyświetlaczami i aparatami cyfrowymi - tak wyposażone komórki stanowią już dwie trzecie globalnych dostaw. (s. 14)

Prokom w Czechach

Czeski rząd zgodził się na sprzedaż firmy technologicznej PVT konsorcjum, w skład którego wchodzi Prokom Software. Partnerami Prokomu są czesko-słowacki bank J&T oraz holenderska grupa inwestycyjna Middle Europe Investments. (s. 14)