Czwórka z plusem

Video Collection 2.5 to bez wątpienia najsilniejszy z dostępnych obecnie pakietów do obróbki wideo, złożony ze sztandarowych produktów firmy Adobe


Video Collection 2.5 to bez wątpienia najsilniejszy z dostępnych obecnie pakietów do obróbki wideo, złożony ze sztandarowych produktów firmy Adobe.

Pakiet składa się z czterech potężnych aplikacji: Adobe Premiere Pro 1.5, Adobe After Effects 6.5, Adobe Audition 1.5 i Adobe Encore DVD 1.5. Wersja Professional zawiera Adobe After Effects 6.5 w wersji Professional i dodatkowo Adobe Photoshop CS. Adobe Video Collection 2.5 to jednak więcej niż kilka płyt CD i podręczników wrzuconych do jednego pudełka i sprzedawanych po promocyjnej cenie. Wszystkie aplikacje są ściśle zintegrowane, wystarczy wymienić takie drobne, ale znakomicie ułatwiające pracę funkcje, jak przenoszenie obiektów pomiędzy Premiere Pro i After Effects czy edycja elementów menu DVD budowanego w Encore DVD za pomocą After Effects lub Photoshopa.

Adobe Premiere Pro 1.5

Czwórka z plusem
Premiere Pro 1.5 jest zdecydowanie najważniejszym składnikiem pakietu Video Collection 2.5. To potężna aplikacja do nieliniowego montażu wideo, umożliwiająca edycję w trybie offline (po zgraniu materiałów wideo na dysk), projektowanie ścieżki dźwiękowej, animowanie obiektów. Jest odpowiednia do obróbki materiałów wideo, zarówno zwykłych, jak i wysokiej jakości (HD).

Wersja 1.5 stanowi duży postęp w stosunku do wcześniejszej. Użytkownicy powinni docenić przede wszystkim usprawnione zarządzanie projektami: można łatwo kopiować lub przenosić wszystkie pliki tworzące projekt, usuwać zbędne elementy (np. pliki generowane na potrzeby miniaturowych podglądów) itd. Świetnie sprawdza się również możliwość przygotowania całego projektu w niskiej rozdzielczości i późniejsze automatyczne przygotowanie wysokiej jakości filmu na podstawie ustawień i oryginalnego materiału wideo. W Premiere Pro 1.5 pojawiła się też możliwość korzystania z niektórych filtrów Photoshopa: dostosowywania balansu kolorów oraz retuszowania mocnych cieni i rozświetleń na zbyt kontrastowych sekwencjach wideo. Wprowadzono również możliwość kontroli animacji (szybkości i ścieżki) za pomocą funkcji Beziera, co pozwala uzyskać np. łagodne przyspieszanie i zatrzymanie animowanych obiektów.

Czwórka z plusem

Wśród nowości w Premiere Pro 1.5 znaleźć można m.in. unowocześnione okno zarządzania projektem.

Pomniejsze zmiany dotyczą również edycji dźwięku (m.in. dokładniejsze pozycjonowanie, dodatkowe filtry), wreszcie pojawiła się obsługa dźwięku przestrzennego 5.1. Ukończony projekt filmu przygotowany w Premiere Pro 1.5 można łatwo wyeksportować do Encore DVD, w którym dokonany zostanie ostateczny authoring. Encore DVD potrafi nawet odczytywać znaczniki czasu użyte w projekcie Premiere Pro 1.5 i automatycznie przekonwertować je na rozdziały na płycie DVD.

Nie można też nie wspomnieć o obsłudze nowych typów urządzeń, w tym np. kamer Panasonic serii 24P, zapisujących materiał cyfrowy o jakości i charakterystyce porównywalnej z filmami rejestrowanymi za pomocą tradycyjnych kamer filmowych. Adobe Premiere Pro to z pewnością jeden z najważniejszych obecnie programów do edycji wideo. Konkurencyjne produkty potrafią go pokonać, biorąc pod uwagę pewne specjalistyczne narzędzia, np. slow-motion, ale ogólną wartość programu trudno negować, zwłaszcza biorąc pod uwagę cały pakiet Video Collection.

Adobe After Effects 6.5

Adobe Premiere Pro 1.5 udostępnia bogaty zestaw efektów specjalnych, ale wymagający użytkownik z pewnością sięgnie po After Effects 6.5. Ta najnowsza wersja zawiera ponad 60 nowych efektów specjalnych i 250 animacji tekstu, które mogą być, oczywiście, dowolnie modyfikowane przez użytkownika. Wszystkie teksty przechowywane są w postaci wektorowej, można je dowolnie obrabiać i edytować w After Effects, nie korzystając np. z Photoshopa.

Czwórka z plusem

Zapisywanie właściwości warstwy (Animation Presets) ułatwia tworzenie wielu podobnych efektów.

Jedną z ważniejszych nowości wersji 6.5 jest bez wątpienia możliwość zapisywania i kopiowania dowolnych ustawień właściwości warstwy (tzw. Animation Presets), a następnie używania ich w innej warstwie. W programie pojawiły się także, podobnie jak w Premiere Pro 1.5, proste w użyciu narzędzia do edycji kontrastu, poziomów, balansu kolorów oraz korekcji cieni i rozświetleń. After Effects w wersji 6.5 to wiele drobnych, ale ważnych zmian, np. optymalizacja efektów wykorzystujących bibliotekę OpenGL. Wersję Professional dodatkowo wzbogacono o zaawansowaną edycję skryptów, rozbudowane funkcje śledzenia ruchu i 16-bitowy kolor dla każdego kanału.

After Effects 6.5 cechuje duża integracja z resztą pakietu - można łatwo dodawać efekty do projektów tworzonych w Premiere Pro, ale też w Encore DVD, np. do menu krążka DVD. Jedynym mankamentem pozostaje brak kreatorów ułatwiających tworzenie nowych projektów od zera. To wciąż zadanie dla doświadczonego użytkownika After Effects.

Adobe Audition 1.5

Firma Adobe w roku 2003 kupiła prawa do słynnego Cool Edit Pro od poprzedniego producenta, Sinitrilium, i obecnie rozwija produkt pod nową nazwą. Adobe Audition przestał już być praktycznie niezmienionym potomkiem słynnego Cool Edit. Interfejs aplikacji coraz bardziej przypomina pozostałe aplikacje Adobe, co dla użytkownika takiego pakietu, jak Video Collection, może być tylko zaletą. Firma Adobe nie poprzestała na zmianie interfejsu, Adobe Audition 1.5 zawiera kilka naprawdę interesujących nowości. Jedną z nich jest tzw. przestrzeń częstotliwości (Frequency Space), wizualne narzędzie umożliwiające dokładne prześledzenie zakresów częstotliwości pojawiających się w danej próbce dźwięku. Za pomocą Frequency Space można bardzo wygodnie dokonać poprawek w nagraniach, usuwając różnego typu zakłócenia: kaszlnięcia, trzaski i inne odgłosy.

Z wielu nowości wersji 1.5 warto wymienić zintegrowane nagrywanie płyt CD i opcję usuwania wokali (czyszczenie środkowej części kanałów). Nie do pogardzenia jest też dostarczana z programem biblioteka ponad 5 tysięcy sampli klasy royalty-free, a więc gotowych do wykorzystania w dowolnym projekcie bez dodatkowych opłat licencyjnych.

Adobe Encore DVD 1.5

Czwórka z plusem

Nowa funkcja Adobe Audition 1.5 - przestrzeń częstotliwości - umożliwia usuwanie zakłóceń dźwięku w intuicyjnym, wizualnym środowisku.

Adobe Encore DVD to program przeznaczony do authoringu DVD, umożliwiający nie tylko automatyczną konwersję materiałów wideo na odpowiedni format i nagranie płyty z filmem na dowolnym nagrywalnym nośniku DVD, ale też przygotowanie menu krążka. Można je łatwo zaimportować z Photoshopa lub przygotować grafikę i napisy bezpośrednio w Encore DVD narzędziami niemal identycznymi, jak w Photoshopie. Można również przygotować menu z elementami animowanymi, korzystając z narzędzi After Effects 6.5. Encore DVD zawiera kilka niezwykle przydatnych drobiazgów, takich jak możliwość sprawdzenia poprawności krążka, m.in wykrycia błędów w nawigacji, rozmiaru docelowego krążka, ustawień kodowania itd. Pakiet Adobe Video Collection 2.5, zarówno ze względu na możliwości, jak i cenę przeznaczony jest właściwie wyłącznie do profesjonalnych zastosowań. Wersję Standard można śmiało polecić większości firm zajmujących się filmowaniem wesel i innych imprez okolicznościowych. To duży wydatek, ale proponowany przez Adobe zestaw aplikacji wart jest swojej ceny.

Cena pakietu, która może wydawać się polskiemu użytkownikowi absurdalnie wysoka, w rzeczywistości jest dość atrakcyjna. Za Adobe Video Collection 2.5 płacisz znacznie mniej, niż kupując wszystkie składniki pakietu oddzielnie. W wypadku wersji Standard oszczędzasz ponad 5000 zł, a kupienie wersji Professional pozwala zaoszczędzić nawet 7500 zł (obliczenia przybliżone, przeprowadzone 10.08.2004 r., gdy dolar kosztował 3,6 zł).

Informacjehttp://www.adobe.pl

Cena wersja Professional ok. 6500 zł, wersja Standard ok. 4500 zł