Czy ASTER zostanie przejęty przez UPC? UOKiK zwleka z decyzją

Minęło ponad pół roku od czasu przejęcia sieci ASTER przez UPC. Decyzja jednak się nie sformalizowała, ponieważ zgodę na koncentrację musi wydać Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Tymczasem Urząd do tej pory nie jest w stanie podjąć decyzji.

Właściciel UPC Polska, firma Liberty Global, czeka na tę decyzję od 6 grudnia 2010 roku. Właśnie wtedy została podpisana umowa o zakupie sieci ASTER. Na jej mocy firma przejęła 100 proc. akcji polskiego dostawcy telewizji kablowej, telefonii oraz dostępu szerokopasmowego do Internetu. Łączna wartość transakcji została oszacowana na 2,4 mld złotych.

Na konsolidację sektora komunikacji kablowej w Polsce musi jednak wydać zgodę Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Podobno decyzja ma zapaść w ciągu najbliższych tygodni. Urząd bowiem w dalszym ciągu bada czy przejęcie nie doprowadzi do nadmiernej oligopolizacji rynku.

Jeśli przejęcie sieci ASTER zostanie zaaprobowane przez UOKiK, Liberty Global będzie mieć na polskim rynku ponad 2 miliony użytkowników.