Czy EFI rozwiąże problemy z BIOS-em

Pomiędzy 12 a 15 października br. odbywa się w Taipei impreza UEFI Plugfest, poświęcona standardowi EFI (UEFI), mającemu zastąpić BIOS w komputerach. Uczestnicy zjazdu analizują dotychczasowe implementacje standardu i testują ich interoperacyjność. Warto z tej okazji przypomnieć sobie, czym jest UEFI i na czym polega innowacyjność tej technologii.


BIOS (Basic Input Output System) jest podstawowym oprogramowaniem zapisanym w układach płyty głównej komputera i spełnia kluczową rolę w jego rozruchu. Kiedy włączamy komputer, uruchamiają się procedury Power On Self Test, analizujące poprawność pracy zainstalowanego w komputerze sprzętu (procesor, pamięć operacyjną, klawiaturę, napędy, karty rozszerzające i urządzenia peryferyjne) a w dalszej kolejności inicjujące uruchomienie systemu operacyjnego.

Problem w tym, że BIOS jest jak na dzisiejsze standardy mocno przestarzały. Powstał przecież ponad dwie dekady temu i nie odzwierciedla postępu technologicznego, jaki dokonał się w tym czasie. Oto dowód - chociaż nowoczesne pecety mogą pracować w trybie 32- czy 64-bitowym, konwencjonalny BIOS działa w 16-bitowym trybie rzeczywistym. Powoduje to opóźnienia w rozruchu komputera, trwające od kilkunastu sekund. Na domiar złego każda zmiana w sprzęcie, np. nowy procesor, nowy typ twardych dysków czy nowy interfejs wymagają kolejnej konfiguracji BIOS-u, wprowadzanej przez wytwórców komputerów bądź płyt głównych.

EFI wkracza na scenę

Bolączki BIOS-u rozpoznano już pod koniec XX stulecia. W 1998 r. Intel zainicjował akcję Intel Boot Initiative (IBI), której celem było opracowanie zamiennika BIOS-u. Tak narodziło się EFI, czyli Extensible Firmware Interface. Początkowo EFI było rozwijane jako firmware dla platformy Itanium, jednak jako modularne, łatwe do przeniesienia rozwiązanie, szybko znalazło się w świecie architektury procesorów 32-bitowych.

W 2005 r. grono producentów - w tym Intel, IBM, HP, AMD, Microsoft i Dell - utworzyło Forum UEFI (Unified Extensible Firmware Interface), które podjęło się trudu opracowania systemu UEFI. Mniej więcej w tym samym czasie pojawiły się pierwsze produkty Intela (serwery) z architekturą IA32, wykorzystujące EFI.

Wiemy już więc, dlaczego w ogóle pojawiła się konieczność zastąpienia BIOS-u nową technologią. A jakie są różnice między BIOS-em a EFI (UEFI)?