Czy Google działa w Chinach nielegalnie

Chińska gazeta The Beijing News donosi, że Google, działając na rynku chińskim, nie posiada niezbędnej do tego celu licencji, wymaganej przez tamtejsze Ministerstwo Informacji. Przedstawiciele internetowego giganta stanowczo zaprzeczają.

Aby działać na chińskim rynku usług internetowych, każda zagraniczna firma zmuszona jest do zdobycia specjalnej licencji ICP (Internet Content Provider) wydawanej przez chińskie Ministerstwo Informacji. Podobnie jest ze spółką Google.cn. Jeden z poczytniejszych chińskich dzienników doniósł dzisiaj, iż działalność tego serwisu jest w chinach niezgodna z prawem. Inne gazety (między innymi China Business Times ) zaatakowały koncern, iż ten, wielokrotnie podkreślając to, iż działa zgodnie z miejscowymi regulacjami wcale tego nie czyni. Pismo porównało Google do nieproszonego gościa, który informuje gospodarza iż jego kolacja nie jest smaczna, zjada ją jednak w ramach okazania szacunku.

Google stanowczo zaprzecza jakoby działał na chińskim rynku bez licencji. Przedstawiciele Google stwierdzili, iż Google.cn wykorzystuje numer ICP lokalnej, chińskiej korporacji Ganji.com - na zasadach porozumienia biznesowego. Jest to często spotykana w Chinach praktyka, wykorzystywana przede wszystkim przez wielkie internetowe koncerny (jak np. Yahoo! czy eBay)