Czy Internet zmienia Twój mózg?

Internet jest bez wątpienia jednym z największych wynalazków naszych czasów. Sieć w dużym stopniu zmieniła styl życia wielu ludzi, a okazuje się również że może odpowiadać za zmiany w funkcjonowaniu mózgu.

Gary Small, naukowiec pracujący na Uniwersytecie w Los Angeles, w Kalifornii, w Stanach Zjednoczonych, jest zdania że częste korzystanie z Internetu powoduje aktywację specyficznych obszarów mózgowia, które odpowiedzialne są za filtrowanie informacji. W efekcie zwiększa się prawdopodobieństwo podejmowania pochopnych decyzji.

Naukowiec przebadał 24 osoby dorosłe. Zadaniem uczestników było korzystanie z sieci, podczas gdy aktywność ich mózgu była na bieżąco monitorowana. Okazało się, że osoby często korzystające z Internetu posiadały dwukrotnie większą aktywność mózgu w obszarach odpowiedzialnych za podejmowanie decyzji od osób surfujących po sieci jedynie od czasu do czasu.

Small stwierdza również, że nałogowi Internauci poszukują w całym czytanym tekście jedynie kilku ważnych dla siebie informacji. Może to, jego zdaniem, powodować stres i niszczyć obecne w mózgu drogi neuronalne.

Naukowiec daleki jest jednak od deprecjonowania znaczenia Internetu. Jego zdaniem, sieć jest doskonałym narzędziem do pozyskiwania wielu cennych informacji. Kluczem do sukcesu jest znalezienie złotego środka pomiędzy korzystaniem z sieci, a nawiązywaniem kontaktów z innymi ludźmi w świecie rzeczywistym.