Czy Jaguar zdetronizuje Roadrunnera

Od wielu lat niekwestionowanym liderem listy Top500 była maszyna BlueGene/L zbudowana przez IBM. Niedawno zastąpiona ona została na pozycji lidera przez Roadrunnera, inne dziecko tego samego producenta. To się jednak może zmienić w przyszłym tygodniu, gdy opublikowana zostanie kolejna edycja listy zestawienia najszybszych superkomputerów na świecie. Aspiracje do przewodzenia liście ujawnia Cray.

Przypomnijmy, iż Roadrunner to obecnie wciąż najszybszy komputer na świecie. Superkomputer został uruchomiony w czerwcu br. w amerykańskim laboratorium rządowym w Los Alamos, a osiągnięty przezeń wynik udowodnił, że miano giganta mocy obliczeniowej w pełni mu się należy. Roadrunner z mocą 1,026 petaflopsa przewyższył BlueGene/L ponad dwukrotnie. Maszyna IBM jest pierwszą, która przekroczyła barierę biliarda operacji zmiennoprzecinkowych wykonywanych w ciągu jednej sekundy.

Od tego czasu koncern Cray, marka również zasłużona w branży superkomputerów, nie próżnował. Amerykański Departament Energii poinformował w tym tygodniu, że najnowsza implementacja maszyny XT Jaguar tego producenta, funkcjonująca w Laboratorium Narodowym w Oak Ridge, może pochwalić się wydajnością szczytową rzędu 1,64 petaflopsa. Prace nad jego rozbudową prowadzone były w laboratorium Oak Ridge od 2004 r. Liczbę szaf zwiększono z 84 do 284 (każda z nich może pomieścić do 192 osobnych procesorów czterordzeniowych AMD Opteron). Obecnie maszyna wykorzystuje 45 tys. tych układów. Dysponuje ponadto 362 terabajtami pamięci i 10-petabajtowym systemem plików. XT Jaguar pracuje pod kontrolą systemu operacyjnego Linux.