Czy Palm OS przetrwa?

Los, niegdyś bezsprzecznie wiodącej platformy systemowej do urządzeń PDA, stanął niedawno znakiem zapytania. Rynek obiegła bowiem informacja, iż Palm Inc. przygotowuje pierwszy smartfon Treo działający pod kontrolą Windows. W kilka tygodni przed jego premierą, Ed Colligan, szef spółki zapewnia, że urządzenia z Palm OS nadal będą produkowane i rozwijane.

Denny Strigl (szef Verizon Wireless), Bill Gates i Ed Colligan  podczas prezentacji palmtopów Treo z systemem Windows Mobile

Denny Strigl (szef Verizon Wireless), Bill Gates i Ed Colligan podczas prezentacji palmtopów Treo z systemem Windows Mobile

Ed Colligan napisał list w którym przekonuje środowisko partnerów i deweloperów o przywiązaniu do platformy Palm OS i rozwoju całej gamy nowych urządzeń z jej wykorzystaniem. Według danych IDC Palm w II kw. br. odnotował spadek sprzedaży, chociaż nadal pozostawał liderem rynku PDA (z dostawami na poziomie 640 tys. sztuk). Zestawienie co prawda nie obejmuje urządzeń z funkcją komunikacji głosowej (linii Treo), a te są obecnie najbardziej strategicznym produktem firmy. Pozycja platformy Palm OS nie jest już tak oczywista jak kiedyś. Sytuację dodatkowo komplikuje fakt, iż producenta tego systemu kupiła ostatnio japońska firma Access. Obserwatorzy rynku spodziewają się, że zespół Palm OS skoncentruje się teraz na rozwoju mobilnej wersji Linuksa wykorzystując elementy autorskiej platformy.

Rynek klasycznych PDA kurczy się. Udziały zyskują natomiast smartfony, zwłaszcza te z systemem Symbian. Analitycy IDC szacują, że udział rynkowy Symbiana w tej klasie sięgnie 60 proc. w 2009 roku. Udział systemu Windows Mobile w zeszłym roku wyniósł 12,7 proc. Za pięć lat osiągnie 17,3 proc. globalnego rynku. Linux natomiast, który w 2004 roku miał wynik 11,3 proc. Prognoza zakłada, że jego udział sięgnie 17 proc. w 2009 roku.

"Mamy już w planach wiele modeli PDA z Palm OS. Dotychczas sprzedaliśmy ponad 30 milionów urządzeń działających pod z tym systemem. Nie zostawimy tak po prostu tego rynku" - stwierdził Ed Colligan. Przypomniał jednocześnie, że jego firma - Palm Inc. - w tym roku przedłużyła ważność swojej licencji na Palm OS do 2010 roku.


Zobacz również