Czy Samsung ostatecznie rozwiąże problem z wcięciem ekranu? Mają na to pewien pomysł

Za sprawą wycieku zdjęcia z wewnętrznego spotkania OLED Forum organizowanego przez Samsung Display możemy poznać pomysł Koreańczyków na pozbycie się z ekranów smartfonów charakterystycznego wcięcia (ang. notch). Okazuje się, że możliwe jest schowanie wszystkich elementów włącznie z obiektywami aparatu pod ekranem. Co więcej, Samsung Display może już mieć prototyp takich urządzeń.

Smartfon. Fot. Pixabay

Wyścig na jak najcieńsze ramki w smartfonach trwa, a jedną z jego odsłon jest wcięcie na górze ekranu (tzw. notch), mieszczące obiektywy przednich aparatów oraz czujniki umożliwiające identyfikację użytkownika skanem twarzy. Tymczasem na ostatnim spotkaniu 2018 Samsung OLED Forum zorganizowanym w chińskim Shenzhen przedstawiciele Samsung Display pokazali zaproszonym najnowsze osiągnięcia w dziedzinie produkcji ekranów OLED, za sprawą których wszystkie elementy schowane są pod wyświetlaczem.

O ile koncepcja skanera linii papilarnych umieszczonego pod powłoką ekranu jest już komercyjnie dostępna na rynku, pomysł podobnego potraktowania obiektywów przedniej kamery brzmi rewolucyjnie. Oznacza między innymi konieczność automatycznego wyłączania części panelu, w momencie uruchamiania przedniego aparatu. Wtedy użytkownik zobaczy na ekranie miejsce, w którym znajdują się obiektywy. Jak zapewniają ludzie, którzy byli na rzeczonej konferencji, Samsung Display ma już funkcjonujący prototyp nowego rozwiązania.

Zobacz również:

  • Galaxy Watch 4 - Google Assistant dołączy do Bixby
  • Składany iPhone w drodze - Apple zamawia elastyczne ekrany Samsunga
  • iPhone 12s/13 - modele, cena, specyfikacja techniczna, ciekawostki [02.08.2021]

Z pewnością premierze najnowszego flagowca z serii Galaxy S (S10) będzie towarzyszyć sporo nowości. Umieszczenie czytnika odcisków palców pod ekranem wydaje się niemal pewne. Trudno oczekiwać, że Samsung zdecyduje się na wcięcie (notch), po tym jak skrytykował to rozwiązanie przy okazji premiery smartfonów z serii Pixel 3 od Google. Z drugiej strony raczej nie powinniśmy się spodziewać powielenia pomysłów chińskich producentów z aparatem wysuwanym z obudowy.

Coś zatem ewidentnie jest na rzeczy w kwestii nowej technologii i jeśli doniesienia się potwierdzą Samsung Galaxy S10 może być naprawdę przełomowym smartfonem.