Czy TikTok jest bezpieczny dla dzieci?

Oto, co musisz wiedzieć o aplikacji TikTok i jakie kroki możesz podjąć, aby uczynić ją bezpieczniejszą dla Twoich dzieci.


Każda aplikacja lub gra, która wymaga połączenia z internetem może być potencjalnie niebezpieczna dla dzieci. Nie inaczej jest w przypadku bijącego rekordy popularności TikTok.

Wyjaśniamy, co każdy rodzic powinien o niej wiedzieć.

Czy TikTok jest bezpieczny dla dzieci?

Źródło: techadvisor.com

Czym jest TikTok?

Kiedyś aplikacja nazywała się musical.ly, ale w sierpniu 2018 roku została przemianowana na TikTok. W Sklepie Play oraz App Store można zauważyć, że TikTok jest wydawany przez musical.ly.

TikTok nie jest identyczny z musical.ly, ale jego funkcjonalności są bardzo podobne. Jest to aplikacja społecznościowa skierowana głównie do nastolatków, która umożliwia im śpiewanie i tańczenie do ulubionych piosenek oraz dzielenie się krótkimi teledyskami z przyjaciółmi. Zawiera efekty podobne do Snapchat oraz i filtry, co jest kolejnym powodem, dla którego dzieci uwielbiają TikTok.

W przeważającej większości aplikacja jest bezpieczna, ale zawiera również bibliotekę piosenek, które mogą zawierać teksty nieodpowiednie dla małych dzieci i nie ma sposobu, aby je zablokować - dzieci mogą wybrać, do którego klipu chcą śpiewać.

Aplikacja jest oceniana jako odpowiednia dla dzieci w wieku od 12 lat i według Apple App Store może zawierać treści seksualne i występująca nagość, lekkie formy przemocy, odniesienia do alkoholu, narkotyków oraz papierosów.

Jednym z zagrożeń jest to, że sama muzyka nie ogranicza się do ocenzurowanych tekstów, więc może obejmować przekleństwa i tematy, o których prawdopodobnie nie chciałbyś, aby dzieci usłyszały.

Inną ważną kwestią z punktu widzenia rodziców jest to, że, podobnie jak wiele aplikacji społecznościowych, TikTok domyślnie publikuje wszystko publicznie, co oznacza, że każdy może oglądać i komentować wideo, które tworzy Twoje dziecko.

Ponieważ komentarze nie są filtrowane przez twórców aplikacji, inny użytkownik może zostawić obraźliwy komentarz do filmu wideo Twojego dziecka. To samo dzieje się w innych aplikacjach, w tym Instagram i Twitter, gdzie każdy może zobaczyć twoją zawartość i ją skomentować.

Wyjaśnimy, jak zmienić ustawienia TikTok, aby zwiększyć bezpieczeństwo Twojego dziecka.

TikTok na swojej stronie zaznacza, że aby korzystać z aplikacji należy mieć ukończone 13 lat. Niestety podobnie, jak w przypadku innych aplikacji społecznościowych dane te nie są w żaden sposób weryfikowane i jedyne, co musisz zrobić to ustawić odpowiednią datę urodzenia, która pozwoli na utworzenie konta w usłudze.

Jak uczynić TikTok bezpieczniejszym dla dzieci?

Niestety nie jest to prosta sprawa. Najlepsze, co możesz zrobić to nadzorować dziecko podczas korzystania z aplikacji. Ponieważ wiemy, że nie zawsze jest to możliwe możesz ustawić konto na prywatne. Spowoduje to, że jedynie znajomi dodani w aplikacji będą mogli oglądać filmy publikowane przez twoje dziecko. Gdy konto ustawione jest jako prywatne trzeba zaakceptować każdą osobę, która chce nas obserwować, co daje dużo większą kontrolę nad tym, kto może oglądać filmy.

Jak Konto prywatne?

Aby ustawić konto prywatne musisz uruchomić aplikacje na urządzeniu z system iOS oraz Android, a następnie zalogować się na konto twojego dziecka. Gdy to uczynisz dotknij sylwetki człowieka opisanej jako "Ja" w prawym dolnym rogu, kliknij trzy kropki w górnym prawym rogu aplikacji, przejdź do Prywatność i bezpieczeństwo i zaznacz opcję Konto prywatne.

Od tej pory konto twojego dziecka będzie niedostępne dla osób spoza jego kontaktów. Jeżeli chcesz dodatkowo zwiększyć poziom bezpieczeństwa możesz wyłączyć funkcje Umożliw innym znalezienie mnie. Po wyłączeniu tej opcji nikt nie będzie mógł wyszukać profilu Twojego dziecka.

Czy TikTok jest bezpieczny dla dzieci?

Istnieje także opcja wyłączenia możliwości komentowania, reagowania, przesyłania wiadomości oraz zezwalania na pobieranie nagrania do pamięci urządzenia.

Rekomendujemy logowanie za pomocą wbudowanego systemu logowania w aplikacji TikTok i nie korzystanie z logowania za pomocą innych mediów społecznościowych - Facebook bądź Google. Upewnij się również, że Twoje dziecko nie zdradza zbyt wielu danych osobowych na swoim profilu w aplikacji.

Czy TikTok jest bezpieczny dla dzieci?

Niezależnie od zmiany ustawień prywatności i bezpieczeństwa w aplikacji rekomendujemy rozmowę z dzieckiem na temat funkcjonowania mediów społecznościowych i wyjaśnienie, jakie mogą być konsekwencje niewłaściwego ich używania np. wyśmiewanie przez rówieśników.