Czy Twój komputer doprowadza Cię do furii? Powiedz nam, co Cię wkurza w "pececie"!

Zdarzyło Wam się kiedyś poważnie zdenerwować podczas pracy z "pecetem"? A może obrzuciliście maszynę wyzwiskami? Uderzyliście w jej obudowę? Cóż, to nic nietypowego - zjawisko to zostało nazwane przez psychologów computer rage i coraz częściej dotyka ono osoby, które większość czasu w pracy spędzają przed ekranem komputera. Chcielibyśmy dowiedzieć się, czy Wam również zdarzają się napady "komputerowej furii" - zapraszamy do udziału w naszej ankiecie poświęconej temu zjawisku.

Powody owych wybuchów złości mogą być różne - od awarii sprzętu i oprogramowania, po frustrację wywołaną powolną pracą 'peceta'. Postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się tej sprawie - dlatego też przygotowaliśmy ankietę, która pomoże nam znaleźć odpowiedź na pytanie, czy w naszym kraju "komputerowa furia" również jest znaczącym problemem. Zapraszamy do udziału w ankiecie - znajdziecie ją TUTAJ.

O tym, iż problem 'computer rage' nie jest wyimaginowany, świadczyć mogą choćby wyniki sondy IDG.pl, przeprowadzonej kilka lat temu. Aż 71% ankietowanych (czyli blisko 2,7 tys. osób) przyznało wtedy, iż zdarzyło im się uderzyć komputer.

Czy Twój komputer doprowadza Cię do furii? Powiedz nam, co Cię wkurza w "pececie"!

Wyniki Sondy IDG.pl

Warto wspomnieć, iż nie pierwszy raz zajmujemy się tą tematyką - kwestię "przemocy wobec komputerów" poruszyliśmy już w tekście "Komputery są bite!". O problemie tym rozmawialiśmy wtedy z Piotrem Mosakiem, psychologiem, trenerem i psychoterapeutą. Jego zdaniem, wiele osób bije komputery, ponieważ urządzenia te są personifikowane - "Jeśli sobie 'oswoimy' nasze narzędzie pracy - w tym przypadku komputer - to łatwiej nam się wtedy pracuje. Często zdarza się przecież, że mówimy do komputera, poganiamy go, prosimy o coś... generalnie, zachowujemy się wobec niego jak wobec żywego współpracownika. Niestety, jest i druga strona medalu - gdy coś naszemu tandemowi nie wychodzi, wtedy zwykle szukamy winnego. Oczywiście, z reguły będzie to komputer - wtedy może się zdarzyć, że 'maszyna' oberwie" - tłumaczył P. Mosak.