Czy aktualizacje automatyczne pomogą odzyskać IE rynek przeglądarek?

W następnym tygodniu gigant z Redmond skieruje Internet Explorera 8 do aktualizacji automatycznych. Przeglądarka, które zadebiutowała w 19 marca br. nie pozwoliła Microsoftowi utrzymać pozycji lidera na rynku tego typu oprogramowania. Czy mechanizm aktualizacyjny okienek wpłynie na zmianę tej sytuacji?

IE8 tuż po debiucie podniósł nieznacznie udział programu Microsoftu na rynku przeglądarek. Nie trwało to jednak długo. Internet Explorer ciągle spada i traci zaufanie wśród użytkowników - coraz więcej z nich wybiera Firefoksa. Już na początku kwietnia br. trzecia odsłona przeglądarki Mozilli uplasowała się na pierwszym miejscu w Europie i jest obecnie najczęściej wybieranym programem tego typu.

Warto przeczytać: artykuł "Internet Explorer 8 - finalna wersja już jest!"

W następnym tygodniu IE8 trafi do mechanizmu aktualizacji automatycznych Windows XP i Visty. O dostępności nowej wersji programu zostaną powiadomieni zarówno użytkownicy Internet Explorera 7, jak i starszej edycji - 6. Czy pozwoli to Microsoftowi odzyskać utraconą dominację na rynku przeglądarek (należy dodać, że wszystkie wersje IE łącznie mają przewagę nad Firefoksem). Trudno powiedzieć, z pewnością w jakimś stopniu tak, ale próba odzyskania większej liczby użytkowników w ten sposób się nie powiedzie.

Aktualizacja: 14 kwietnia 2009 12:45

Zapytaliśmy o opinię także polski oddział Microsoftu. Oto co powiedział nam Piotr Kaniowski z działu Public Relations:

"Trudno powiedzieć, czy dodatkowym efektem umieszczenia Internet Explorer 8 w automatycznych aktualizacjach będzie zwiększenie udziału przeglądarek Microsoft na rynku. Jakiekolwiek przewidywania w tym temacie będą zwykłymi spekulacjami. Skierowanie przeglądarki Internet Explorer do kanału automatycznych aktualizacji jest podyktowane przede wszystkim troską o to, aby wszyscy użytkownicy Internetu mogli skorzystać z najnowszej wersji naszego produktu. W szczególności zależy nam na użytkownikach bezpiecznej, jednak już przestarzałej technologicznie przeglądarki Internet Explorer 6. Należy również pamiętać o tym, że Internet Explorer 8 pozwala na korzystanie z wielu nowych i przydatnych funkcjonalności, którymi na pewno warto się zainteresować oraz jest obecnie najbezpieczniejszą przeglądarka firmy Microsoft."