Czy będzie można aktywować Windows XP po roku 2014?

Windows 7 jest na na rynku od 2009 roku, Windows 8 pojawi się w październiku 2012, a oprócz tego jest wiele darmowych dystrybucji Linuksa, które spełniają potrzeby użytkowników. Nie przekonuje to jednak zagorzałych zwolenników systemu Windows XP, którzy uważają, że jest on dla nich idealnym rozwiązaniem.

Czy będzie można aktywować Windows XP po roku 2014?

Windows XP

Microsoft zapowiedział, że Windows XP będzie wspierany do kwietnia 2014 roku. Niektórym nasuwa się więc pytanie, czy oznacza to, że po tym terminie nie będzie można już aktywować i używać tego systemu. Odpowiedź brzmi: nic podobnego. Twórcy systemu mówią, że koniec wsparcia Windows XP nie dotyczy aktywacji, a raczej aktualizacji bezpieczeństwa oraz pomocy technicznej przez telefon i online.

Co to oznacza? Wszyscy fani Windows XP mogą spać spokojnie. Jeśli będą musieli przeinstalować swój systemu po kwietniu 2014 roku, to jego ponowna aktywacja nie będzie problemem. Osobiście nigdy nie dzwoniłem na pomoc techniczną Microsoftu, więc brak tej możliwości nie jest dla mnie wielką stratą. Jeśli chodzi o brak aktualizacji bezpieczeństwa, to system do tego czasu powinien być już dostatecznie załatany.

Zobacz również:

  • Najlepsze programy do czyszczenia systemu Windows
  • Najlepsze narzędzia do klonowania dysków 2021/2022

Polecamy: Windows XP - czy musimy z niego rezygnować?

Należy dodać, że w roku 2014 coraz mniej nowego złośliwego oprogramowania powinno atakować 13-letni system. Zagorzali użytkownicy Windows XP powinni jednak, jeśli mają środki, pomyśleć o zakupie Windows 7. Zwłaszcza w edycjach Business oraz Ultimate, które posiadają tryb XP pozwalających na pracę Windows XP w wirtualnej maszynie. Jeszcze lepiej byłoby poczekać na Windows 8, ale nie wiadomo, czy znajdą tam podobne możliwość. Jeśli się jednak nie zdecydują na zmianę, to też nie muszą się martwić.

Zobacz też: Windows XP szybko traci użytkowników

Problem może pojawić się jednak, gdy nowy sprzęt nie będzie dysponował odpowiednimi sterownikami dla Windows XP. W takiej sytuacji przesiadka na nowszy system może być koniecznością.