Czy hybrydowe dyski Blu-ray/DVD uratują niebieski format

Dyski Blu-Ray, które zadebiutowały dwa lata temu, ciągle zmagają się z wszechobecnym (i znacznie tańszym) formatem DVD. Jednak niedawno pojawiło się nowe zagrożenie, w postaci strumieniowego przesyłania materiałów wideo (także w rozdzielczości Full HD) i to właśnie konkurencja z tej strony stanowi największy problem dla niebieskich krążków. Czy nowy hybrydowy format Blu-ray/DVD coś zmieni?

Nowe, hybrydowe krążki zostały opracowane przez JVC, ale pierwszą firmą, która rozpoczęła ich masową produkcję jest Infinity Storage Media. Hybrydowy format Blu-ray zatwierdzony został przez Blu-ray Disc Association.

Zasada działania nowych dysków jest bardzo prosta. Film nagrany jest w dwóch wersjach. Po włożeniu dysku urządzenia automatycznie rozpoznaj format obsługiwanego zapisu i uruchamia odtwarzanie wideo w odpowiednim dla siebie formacie. Schemat przedstawiający budowę nowych płyt znaleźć można pod tym adresem.

Pierwsze filmy zapisane na "hybrydach" pojawią się najpierw w Japonii. Już w lutym 2009 roku na tamtejszym rynku, na sklepowych półkach, znajdą się filmy Pony/Canon, o czym pisaliśmy trzy dni temu.

Oczywiście dyski tego typu będą droższe od standardowych krążków Blu-ray, więc nasuwa się pytanie: po co to? Ktoś kto posiada tylko odtwarzacz DVD nie będzie przepłacał za filmy, natomiast właściciele Blu-ray wybiorą "zwykłe", niebieskie krążki, gdyż... także nie będą chcieli płacić więcej.

Warto wspomnieć, że podobny pomysł już niegdyś nie przyjął się na rynku. Firma Warner na początku 2007 r. miała pomysł, aby wydawać filmy na hybrydach Blu-ray/HD-DVD. Jednak skończyło się jedynie na planach.