Czy memrystor oznacza koniec ery CPU

Memrystor, przełomowy układ elektroniczny zaprezentowany dwa lata temu przez HP, wykazuje się cechami, o jakie nikt go wcześniej nie podejrzewał. Jego właściwości mogą zrewolucjonizować świat informatyki - memrystor teoretycznie może zastąpić procesor, główną jednostkę obliczeniową komputera!

Zdjęcie memrystora wykonane za pomocą mikroskopu sił atomowych

Polecamy:

Zobacz także:

W 2008 r. na łamach magazynu Nature inżynierowie HP zaprezentowali nowy elementarny układ elektroniczny o nazwie memrystor (ang. memory resistor).

Jego podstawową właściwością była zdolność do przechowywania danych bez konieczności podtrzymywania ich z użyciem prądu elektrycznego - a tak odbywa się to w wypadku standardowych kości pamięci RAM.

Zobacz również:

  • Najlepsze dyski SSD M.2 powyżej 400 złotych. Który warto kupić?
  • 7 tanich sposobów na mocne podrasowanie Twojego PC

Innymi słowy w komputerze z pamięcią opartą na memrystorach raz załadowany do niej system operacyjny będzie tam przechowywany już "na zawsze" (do nadpisania kolejnymi informacjami).

Memrystory zużywają mniej energii i są szybsze niż obecnie stosowane technologie składowania danych, takie jak pamięć flash. Mogą też przechować więcej danych na tej samej przestrzeni.

Kolejny przełom w badaniach

Najnowsze badania HP dowiodły, że możliwości memrystora są znacznie szersze. Przede wszystkim, układ ten może nie tylko przechowywać dane, ale również je przetwarzać. Stworzenie układu łączącego cechy pamięci (magazynowanie) i procesora (obliczenia) może otworzyć drogę do budowy komputerów pozbawionych CPU.

R. Stanley Williams z HP Information and Quantum Systems Lab przewiduje, że dzięki memrystorom możliwe będzie w przyszłości tworzenie mniejszych i wydajniejszych komputerów, nawet wówczas gdy osiągnięta zostanie granica miniaturyzacji tranzystorów, o której wspomina prawo Moore'a. Zanim to nastąpi, minie zapewne wiele lat. Znacznie bliższe wydaje się zastosowanie memrystorów jako elementów pamięci urządzeń elektronicznych.

Memrystor to czwarty z tzw. elementarnych układów elektronicznych, obok rezystora, kondensatora i cewki indukcyjnej. Teoretyczną możliwość istnienia takiego układu przewidział już na początku lat 70. XX w. prof. Leon Chua z uniwersytetu w Berkeley w Kalifornii.

Więcej informacji: HP Labs


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: