Czy można odzyskać pieniądze wydane na karty w FIFA Ultimate Team (FUT)?

Wydałeś za dużo na karty w FUT i chcesz odzyskać pieniądze? Czy to jest w ogólne możliwe?

Karty FIFA Ultimate Team (fot. EA Sports)

Czasami zdarza się, że "niechcący" kupiliśmy pakiet kart do trybu FIFA Ultimate Team. Mogliśmy też zrobić to celowo, jednak dość pochopnie. Czy w takim wypadku przysługuje nam zwrot za dokonany zakup? Na stronie EA poświęconej zwrotom wyraźnie jest napisane, że zawartość dodatkowa (DLC) oraz waluty w grach nie podlegają zwrotom. Co ciekawe, pewne możliwości chyba jednak są. Natrafiłem na wątek na forum Electronic Arts, w którym jeden z użytkowników zadał pytanie (pisownia oryginalna):

Cześć EA.

Chcę się zapytać czy mogę anulować płatność pakietu z Fifa. Mobile jak niechcący kliknąłem zakup czy jest możliwość odzyskania pieniędzy lub zwrot czy jest możliwość odzyskania też pieniędzy z karty kredytowej lub karty Google Play?.

Pracownik EA w odpowiedzi poinformował:

Na ogół transakcje zrealizowane z poziomu gier nie podlegają zwrotowi.

Niemniej jednak, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio by uzyskać więcej informacji na ten temat.

Wygląda na to, że pewne zgłoszenia mogą być rozpatrywane indywidualnie. Zapewne musimy mieć poważne podstawy oraz dowody, że zakup rzeczywiście był przypadkowy.

Ciekawa sytuacja miała jednak miejsce ostatnio w Austrii. Na skutek orzeczenia tamtejszego sądu, dział PlayStation jest zmuszony do zwrotu prawie 400 euro za lootboxy w FIFA Ultimate Team. Wszystko zaczęło się w październiku 2022 roku. W Sądzie Rejonowym w Harmagor rozpoczął się proces cywilny po tym, jak 17-letni gracz stracił prawie 400 euro na kupnie zawartości w FUT. Chłopak poczuł się oszukany, przez co jego rodzina wynajęła prawników.

Zobacz również:

Jak się okazało, mikrotransakcje w FUT naruszają austriacką ustawę hazardową. W związku z tym, że zakup został dokonany przez PS Store, do zwrotu kwoty 338,26 euro zobowiązany jest odpowiedni dział PlayStation. To pierwszy przypadek, kiedy sąd nakazuje zwrot środków wydanych w ten sposób. To może być początek szerzej zakrojonej akcji przeciw lootboxom w grach. Wyrok nie jest prawomocny. Sony może się jeszcze od niego odwołać, aby przedłużyć proces.

Richard Eibl, dyrektor zarządzający firmą Padronus finansującą spory sądowe powiedział:

Ten wyrok jest sygnałem dla całej branży gier wideo. Ani w Austrii, ani w Niemczech nie było dotychczas orzecznictwa w kwestii legalności lootboxów i możliwości odzyskania dokonanych wpłat.

To nie jedyny przypadek tego typu sprawy. Inni gracze też już złożyli pozwy w celu odzyskania pieniędzy za zakupy w FUT.