Czy można stać się milionerem, klikając w link?

Czy Twoja firma jest bezpieczna w sieci? Ufasz, że Twoi pracownicy nie ściągną przypadkiem wirusa na firmowe urządzenia i nie grozi Ci atak hakerski?

Czy można stać się milionerem, klikając w link?

Prawdopodobnie zainwestowałeś w odpowiednie oprogramowanie, które ma zabezpieczyć Ciebie i Twoje przedsiębiorstwo. Skonfigurowałeś również swoją sieć i ustawiłeś silne hasła do kont firmowych. Czy rzeczywiście jesteś bezpieczny i możesz nie martwić się cyberatakami?

Twój system bezpieczeństwa jest tak mocny, jak jego najsłabsze ogniwo. Może być nim nieświadomy niczego pracownik, który kliknie w zainfekowany link mający sprawić, że stanie się milionerem. Może to być też słabe oprogramowanie zabezpieczające. Sytuacja z pracownikiem to skrajny przykład ataku z wykorzystaniem socjotechniki. Jak mówi Krystian Paszek, kierownik Audyty DAGMA Bezpieczeństwo IT:

Stosujemy coraz silniejsze i bardziej zaawansowane narzędzia do ochrony sieci i aplikacji. Jednak należy pamiętać, że w tym wszystkim najsłabszym gwarantem bezpieczeństwa może być sam pracownik, który nieświadomy próby ataku hakerskiego może być jego punktem zapalnym. Aktualne ataki socjotechniczne są bardzo realistyczne i profesjonalnie wykonane i dlatego wzbudzają coraz więcej zaufania u ofiar. To wszystko powoduje że stają się atrakcyjne dla cyberprzestępców i przez to tak chętnie po nie sięgają!

Socjotechnika to metoda manipulacji ludźmi, mająca na celu nakłonienie ich do podjęcia określonych czynności, w tym do ujawnienia prywatnych danych, tj. informacji kontaktowych, danych logowania oraz pobrania zawirusowanego pliku po kliknięciu w link.

Jak bronić się przed takimi atakami? Krystian Paszek radzi:

nie daj się rutynie – wyrób w sobie nawyk aby nie wykonywać czynności automatycznie. Tyczy się to przede wszystkim sprawdzania od kogo przyszedł mail, czy są tam błędy ortograficzne i czy dane się zgadzają;

stosuj zasadę ograniczonego zaufania – sprawdzaj czy osoba jest tą, za którą się podaje. Stosuj politykę bezpieczeństwa firmy dotyczącą wejść do firmy itp.;

• zadaj sobie pytanie DLACZEGO – czasem to proste pytanie może uchronić Ciebie i przedsiębiorstwo przed tragedią;

przeprowadzaj audyty bezpieczeństwa IT – sprawdź jak faktycznie wyglądają Twoje zabezpieczenia i na ile pracownicy są świadomi zagrożenia. Jedną z firm, która świadczy tego typu usługi jest DAGMA Bezpieczeństwo IT

szkól swoich pracowników – jesteś tak mocny, jak Twoje najsłabsze ogniwo. Warto mieć to zdanie w pamięci i szkolić swoich pracowników. Szukaj firm, które specjalizują się w szkoleniach IT.

Scenariuszy cyberataków jest wiele i nie ma takich rozwiązań, które zagwarantują pełne bezpieczeństwo Twojej firmy. Ważne jest żeby zbudować świadomy zespół, który przy wsparciu odpowiednimi rozwiązaniami IT zadba o cyberbezpieczeństwo przedsiębiorstwa. Pamiętaj, że w wielu przypadkach zdrowy rozsądek może zapobiec atakowi. Jeśli to za mało, rozważ przeprowadzenie audytu bezpieczeństwa w swojej firmie i zainwestuj w odpowiednie szkolenia pracowników.

Zobacz także: Największe ataki hakerskie w historii!

źródło: materiały prasowe