Czy naprawdę potrzebujesz MS Office?

Microsoft Office jest bez wątpienia oprogramowaniem bardzo popularnym i, w pewnym sensie, bardzo uzależniającym - wielu z nas korzysta z niego, choć tak naprawdę nie chcemy lub nie musimy (dotyczy to przede wszystkim firm). Na razie produkt koncernu z Redmond wciąż niepodzielnie króluje w swoim sektorze rynku, jednak powoli pojawiają się coraz ciekawsze rozwiązania alternatywne - zarówno w postaci całych pakietów aplikacji (np. OpenOffice), jak i serwisów internetowych oferujących podobne funkcje. Mimo to na razie nie obserwujemy masowej migracji firm na konkurencyjne oprogramowanie... Pojawia się pytanie: dlaczego? Może to już czas na pożegnanie się z MS Office?

Najnowsza edycja MS Office - oznaczona numerem 2007 - spotkała się ze wstrzemięźliwymi reakcjami. Zmiany w interfejsie wywołały pewne wątpliwości. Nowy pakiet Microsoftu został bowiem zoptymalizowany pod kątem Windows Visty, który nie przyjmuje się najlepiej...

Jednocześnie coraz więcej osób używa systemów Apple'a, a pracujący pod ich kontrolą Office jest krytykowany za to, że nie oferuje pełnej funkcjonalności oryginału. W tym samym czasie środowiska linuksowe mają nadzieję, że pojawienie się tanich komputerów i laptopów spowoduje większe zainteresowanie Linuksem, a to z kolei pomoże rozwijać opensource'owe oprogramowanie biurowe.

MS Office 2007

MS Office 2007

Wielu zwolenników alternatywnych rozwiązań zadaje dziś sobie pytanie, czemu firmy nie masowo nie "przesiadają" się na konkurencyjne dla MS Office produkty. Trzeba jednak pamiętać, że dla przedsiębiorstwa zmiana oprogramowania biurowego nie jest prostym procesem i nie sprowadza się do odinstalowania jednej aplikacji i zainstalowania w jej miejsce innej...

Konkurenci sprzed lat

Przed wielu laty, gdy pecety dopiero się rozpowszechniały, Microsoft Office miał kilku silnych konkurentów. Do dzisiaj jako komercyjny produkt przetrwał jedynie WordPerfect. Z kolei użytkownicy Maków mogą skorzystać z iWork, który dobrze sprawdza się w podstawowych zadaniach, ale jest bardziej zorientowany na przygotowanie dobrze wyglądających dokumentów, niż na pracę grupową w wielkich przedsiębiorstwach.