Czy pamięci XDR zastąpią GDDR3?

Rambus, znany producent kości pamięci, liczy na to, że wydajność najnowszej konsoli Sony - Playstation 3, zmotywuje dystrybutorów i wytwórców podzespołów oraz komputerów PC do zaadoptowania technologii XDR.

Zastosowane w PS3 układy Rambusa, to 256 MB XDR DRAM, taktowane z częstotliwością 3,2 GHz, czyli dwukrotnie szybciej niż najbardziej wydajne GDDR 3 (Graphic DDR). Według prezesa firmy, Harolda Hughesa, następna generacja komputerów osobistych będzie wykorzystywać właśnie XDR, które inni producenci będą mogli wytwarzać na licencji.

Przedstawiciele firmy IDC (zajmującej się analizą rynku) są do prognoz Rambusa nastawieni znacznie mniej optymistycznie. Uważają, że choć rzeczywiście XDR mogą znaleźć swoją miejsce w konsolach i najbardziej zaawansowanych modelach pecetów (tzw. high-end) to opłaty licencyjne uniemożliwią wprowadzenie ich na szersza skalę. Na chwilę obecną bowiem konkurencja jest na tyle ostra, że producenci będą woleli zrezygnować z większej wydajności, jeżeli miałaby ona być osiągnięta kosztem zwiększenia cen.

Wiecej inforamcji: Rambus


Zobacz również