Czy polscy internauci są gotowi na płatne treści w sieci?

2012 rozpoczął się na świecie pod znakiem walki z piractwem komputerowym m.in. afera z ACTA, zamknięcie strony Megaupload przez FBI. A co na to polscy internauci? Czy są w stanie płacić za treści w internecie?

Płatne treści w sieci

Sprawa ACTA wciąż rozpala emocje w Polsce. W tym kontekście warto zadać pytanie czy Polacy są gotowi płacić za treści w sieci? Jak wynika z badań przeprowadzonych w październiku 2011 roku (na tysiącu internautów, mających nie więcej niż 15 lat), na zlecenie Bezpieczniej w Sieci, tylko co piąty (20,4%) polski internauta jest w stanie płacić za dostęp do płatnych treści w sieci.

Polacy wolą mikropłatności zamiast abonamentu?

Ile jesteśmy w stanie płacić? Na pewno nie więcej niż 30 zł na miesiąc. Jednak zdecydowana większość woli kupować konkretne treści - miesięczne opłaty za abonament deklaruje jedynie 5 proc. badanych internautów.

Reklamy - nielubiane, ale akceptowane przez internautów

Okazuje się też, że połowa internautów akceptuje reklamy, o ile pozwalają im na darmowe treści w serwisie (warto zwrócić uwagę np. na popularność serwisu iPlex, który oferuje filmy za darmo w zamian za reklamy).

- Awersję większości polskich internautów do płacenia za muzykę, filmy czy gry w sieci potwierdza paradoksalnie ich zgoda na reklamę banerową w Internecie, jako formę zapłaty za dostęp do treści - mówi Artur Małek, rzecznik Bezpieczniej w Sieci.

Płatny dostęp do treści w internecie coraz bliżej?

Cóż reklamy nie lubimy, ale wolimy większość z nas je akceptuje, byleby tylko mieć dostęp do bezpłatnych treści w sieci. Na uwagę zasługuje też jednak fakt, że jesteśmy w stanie wnosić drobne opłaty materiały premium w internecie. To znaczący postęp. Bo jeszcze kilka lat temu nikt sobie raczej nie wyobrażał płacenia za treści dostępne w internecie.

A Wy co wolicie? Reklamy i treści za darmo, czy abonament lub płatności, a w zamian brak reklam?