Czy potrzebujemy KT400?

VIA przesunęła na późniejszy termin premierę chipsetu KT400, który przeznaczony będzie do obsługi procesorów AMD i pamięci DDR400. Wątpliwości budzi jednak sens wprowadzania takiego rozwiązania na rynek.

VIA przesunęła na późniejszy termin premierę chipsetu KT400, który przeznaczony będzie do obsługi procesorów AMD i pamięci DDR400.

Oprócz współpracy z szybszymi pamięciami układ ma obsługiwać karty graficzne z interfejsem AGP 8x. Mostki północny i południowy będą z kolei komunikowały się pomiędzy sobą za pośrednictwem szyny o przepustowości 533 MB/s. Nowy ma być mostek południowy – VT8235, który zawierał będzie kontroler USB 2.0.

Układ, który początkowo miał pojawić się na rynku w drugim kwartale, pojawi się prawdopodobnie dopiero pod koniec trzeciego lub na początku czwartego kwartału br.

Obsługa pamięci DDR400 jest sprawą dyskusyjną. Wiadomo, że architektura procesorów AMD Athlon i Duron ogranicza wydajność przy stosowaniu pamięci szybszych niż DDR266. Nie wiadomo więc tak naprawdę po co komu obsługa modułów DDR400. Jedynym plusem może być szybsza praca wbudowanych układów graficznych w chipsetach NVidia nForce (i to tylko w trybie TwinBank).


Zobacz również