Czy potrzebujesz antywirusa na Androida?

Jeśli Android jest tak bezpieczny, jak mówi Google, czy Twój telefon lub tablet naprawdę potrzebuje oprogramowania antywirusowego?

Od lat w sieci dużo mówi się o bezpieczeństwie i znaczeniu oprogramowania antywirusowego. Czasy się zmieniają i teraz do wielu rzeczy, które kiedyś wykonywaliśmy na komputerze PC wykorzystujemy nasze smartfony i tablety z mobilnymi systemami operacyjnymi, które mamy zawsze pod ręką. Jak każde oprogramowanie również mobilne systemy operacyjne narażone są na niebezpieczeństwo.

Czy potrzebujesz antywirusa na Androida?

Źródło: techadvisor

Wirusy na Androida trafiały na pierwsze strony gazet, co skłoniło użytkowników do stwierdzenia faktu, że zainstalowanie jakiegoś oprogramowania zabezpieczającego ich urządzenie byłoby dobrym pomysłem. Im bardziej popularny staje się system operacyjnym, tym bardziej podatny jest na rożnego rodzaju niebezpieczeństwa. Ale czy naprawdę potrzebujemy instalować zasobożerne aplikacje antywirusowe, które dodatkowo skracają czas pracy na baterii i co chwilę pokazują irytujące powiadomienia?

W zdecydowanej większości urządzenia z Androidem nie wymagają zainstalowanego oprogramowania antywirusowego. Wirusy na Androida nie są tak rozpowszechnione, jak twierdzą media, a Twoje urządzenie jest znacznie bardziej narażone na kradzież niż wirusa. Prawdą jest jednak, że wirusy na system operacyjny Android istnieją, a przyzwoita aplikacja antywirusowa może zapewnić spokój umysłu.

Zdecydowana większość znanych wirusów na Android została zainstalowana wraz z aplikacjami niewiadomego pochodzenia, których nie znajdziesz już w Sklepie Play. Domyślnie Android nie pozwala na instalowanie aplikacji z innych źródeł, więc teoretycznie szans na przypadkową instalację czegoś niebezpiecznego.

Mimo wszystko do oficjalnego sklepu z aplikacjami na Androida czasami trafiają zawirusowane aplikacje. Symantec znalazł co najmniej siedem takich aplikacji w amerykańskim Sklepie Play, które były udostępniane pod rożnymi nazwami przez rożnych deweloperów.

Jeśli instalujesz aplikacje poza Google Play, instalacja antywirusa dla systemu Android jest jednym ze sposobów na zapewnienie sobie bezpieczeństwa.

Najgorsze co możesz zrobić to założyć, że aplikacja antywirusowa, którą zainstalowałeś bez przeczytania opinii i sprawdzenia jej skuteczności chroni Cię w 100 procentach i nie musisz już przykładać wagi do bezpieczeństwa. To bardzo duży błąd. Badania przeprowadzone przez AVComparatives wykazały, że dwie trzecie z ponad 250 przetestowanych aplikacji antywirusowych dla systemu Android nie działa. Jeżeli zdecydujesz się na instalacje antywirusa wybierz program sprawdzonej marki takiej jak: Bitdefender, Kaspersky, McAfee, Trend Micro lub Symantec.

Nawet w przypadku najlepszych aplikacji antywirusowych często pojawiają się fałszywie alarmy. Oznacza to, że może się okazać, że Twoja aplikacja antywirusowa zareaguje wtedy, gdy nie ma żadnego zagrożenia. To akurat żaden problem w porównaniu do sytuacji, gdy antywirus miałby nie zadziałać.

Jak zawsze rozważne i świadome użytkowanie urządzenia pozwoli Ci zapobiec ewentualnym problemom. Ważne jest, aby nie polegać całkowicie na programie antywirusowym. Dodatkowe środki ostrożności obejmują staranne sprawdzanie uprawnień aplikacji przy instalacji oraz rozważna instalacja aplikacji. Ważne, abyś pobierał programy tylko z zaufanego sklepu, sprawdzał, kto je w nim umieścił i stale aktualizował aplikacje. Ważne są także aktualizacje samego systemu oraz aktualizacje zabezpieczeń (poprawek bezpieczeństwa).

Powinieneś zachować zdrowy rozsądek i nie klikać w załączniki w podejrzanych wiadomościach e-mail od nieznanego nadawcy. To samo tyczy się podejrzanym wiadomością w Whatsapp, Facebook, Instagram i innych aplikacjach społecznościowych. Zazwyczaj tego typu linki są związane z phishingiem (wyłudzenia informacji), ale nie oznacza to, że nie zainstalują wirusa na Twoim urządzeniu.

Zakładając, że Twój telefon lub tablet z systemem Android zaczyna działać dziwnie i masz powody, aby sądzić, że złośliwe oprogramowanie zostało zainstalowane reset do ustawień fabrycznych jest wszystkim, co należy zrobić, aby przywrócić urządzenie do normalnego funkcjonowania. Również w tym przypadku podkreślamy, że bardzo ważne jest wykonywanie regularnych kopii zapasowych, co jest ignorowane przez wielu użytkowników.

W wielu przypadkach użytkownicy zgłaszają , że widzą podejrzane reklamy typu pop-up (w wyskakującym oknie) w swojej przeglądarce lub są przekierowywani na inną stronę główną. W takiej sytuacji radzimy wyczyścić pamięć podręczną przeglądarki (w Ustawieniach > Aplikacje i Powiadomienia > Chrome > Przechowywanie > Wyczyść pamięć podręczną).

Warto zauważyć, że aplikacje antywirusowe dla systemu Android często mają inne użyteczne funkcje, takie, jak możliwość zdalnego blokowania lub wymazania zagubionego lub skradzionego urządzenia, narzędzia do tworzenia kopii zapasowej oraz czyszczenia. Wszystkie te funkcje możemy uzyskać za pomocą poszczególnych aplikacji, ale dla łatwości użytkowania może pomóc mieć wszystko w jednym miejscu.

Niektóre smartfony posiadają także preinstalowaną aplikację lub wbudowane narzędzia antywirusowe. Przykładem może być Samsung, który w swoich urządzeniach stosuje zabezpieczenie przed wirusami oferowane przez firmę McAfee. Znajdziesz ją w Ustawieniach > Pielęgnacja urządzenia > Zabezpieczenie.