Czy powinieneś martwić się wirusami na Windows 11?

Czy nowa wersja Windowsa jest na tyle bezpieczna, że niegroźne jej wirusy i ataki hakerskie? Dowiedz się czy warto dodatkowo zabezpieczać swój komputer.

Nie od dziś wiadomo, że Windows to oprogramowanie, które jest podatne na różnego rodzaju luki w zabezpieczeniach oraz ataki hakerskie. Z drugiej strony Microsoft cały czas wprowadza nowe poprawki i coraz bardziej wyrafinowane zabezpieczenia. Dodatkowo nowy system operacyjny Windows 11 pod względem zabezpieczeń wypada dużo lepiej od Windowsa 10. Czy warto zatem obawiać się jeszcze wirusów i złośliwego oprogramowania?

Laptop z Windows 11
Źródło: unsplash

Laptop z Windows 11

Źródło: unsplash

Prawda jest taka, że poprzez ogromną popularność Windowsa, jest on głównym celem ataków hakerskich i cyberprzestępców. Premiera Windowsa 11 niewiele zmienia w tej kwestii. Inaczej wyglądają jedynie same ataki, ale ich ilość nie zmalała.

Zobacz również:

  • Wiedziałem. Windows 11 22H2 już sprawia problemy [AKTUALIZACJA]
  • Windows 12 - wymagania, kiedy premiera, cena [27.09.2022]
  • Windows 11: sprawdzamy, co się zmieni w systemie? / zakładki w Eksploratorze

Według badań przeprowadzonych przez VirusTotal, aż 95% przebadanych plików ransomware napisano w celu ataku systemu operacyjnego Windows. Na drugim miejscu ze skromną liczbą 2% są pliki przygotowane dla Androida - najpopularniejszego systemu operacyjnego na świecie.

Ransomware to oprogramowanie, które pozwala cyberprzestępcom ograniczyć dostęp do pewnej części systemu operacyjnego. Gdy ten krok się powiedzie żądają oni od użytkownika zapłaty za odblokowanie komputera. Przy okazji pojawiają się również groźby straszące użytkowników.

Niestety Windows (łącznie z najnowszym Windowsem 11) nie posiada zabezpieczeń pozwalających aplikacjom ograniczyć dostęp do wybranych elementów systemu np. pamięci masowej, mikrofonu czy aparatu. Oznacza to, że hakerzy mają ułatwione zadanie, a pliki pobrane z Internetu mogą być bez problemu zainstalowane w systemie operacyjnym.

Antywirus dla Windowsa 11
Źródło: pcworld.com

Antywirus dla Windowsa 11

Źródło: pcworld.com

Dodatkowo komputery z Windowsem są wykorzystywane w firmach. Cyberprzestępcy coraz częściej infekują komputery kluczowych osób w przedsiębiorstwie, aby zwiększyć prawdopodobieństwo zapłacenia okupu.

Podsumowując Windows 11 niewiele zmienia w kwestii bezpieczeństwa. Nawet posiadając najnowszy system operacyjny i moduł TPM 2.0 nie powinniśmy spać spokojnie.

Jak zabezpieczyć komputer z Windows 11 przed złośliwym oprogramowaniem?

W tym miejscu mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. Pewne kroki zostały poczynione przez samych producentów sprzętu komputerowego i firmę Microsoft.

Windows 11 oficjalnie działa jedynie na komputerach z TPM 2.0. To pierwsza warstwa sprzętowa, która chroni nas przed zagrożeniami czyhającymi na nasz komputer.

Całość zintegrowano z Secure Boot oraz zabezpieczeniami opartymi na wirtualizacji, które izolują kluczowe elementy bezpieczeństwa od reszty systemu operacyjnego.

Rozwiązania te sprawiają, że w Windows 11 znacznie trudniej jest wykorzystać ransomware, ale nie oznacza to, że jest to niemożliwe.

Jeżeli chcesz się w pełni zabezpieczyć przed zagrożeniami i wirusami na komputerze z systemem operacyjnym Windows 11 powinieneś zainwestować w sprawdzonego i polecanego antywirusa.

Sprawdź najlepsze antywirusy na 2022 rok dla komputerów z systemem operacyjnym Windows 11.