Czy prace agencji DARPA doprowadzą do powstania sieci SkyNet i Terminatora?

* Wielkoskalowe cyfrowe symulowanie układów i całych ich struktur, używane do udowodnienia funkcjonalności systemów i komponentów oraz przy tworzeniu implementacji sprzętowych.

* Rozwojowe, także wirtualizowane środowiska, używane do uczenia, testowania oraz pomiarów wydajności inteligentnych maszyn w dziedzinie percepcji, kojarzenia i odpowiedzi.

Podczas gdy SyNAPSE zajmie się głównie odtworzenie funkcji ludzkiego mózgu, inny projekt DARPA jest związany z opracowaniem sztucznej inteligencji w celu szybkiego i sprawnego czytania, uczenia i tworzenia wiedzy z różnych dziedzin na podstawie cyfrowego materiału.

Podczas gdy SyNAPSE zajmie się głównie odtworzenie funkcji ludzkiego mózgu, inny projekt DARPA jest związany z opracowaniem sztucznej inteligencji w celu szybkiego i sprawnego czytania, uczenia i tworzenia wiedzy z różnych dziedzin na podstawie cyfrowego materiału. Firma BBN Technology otrzymała 29,7 mln USD by opracować prototypowy system maszynowego czytania, który przetworzy tekst w zasoby wiedzy, które można będzie później interpretować za pomocą aplikacji wyposażonej w sztuczną inteligencję.

Prototyp będzie częścią projektu Programu Czytania Maszynowego MRP (Machine Reading Program), który będzie się zajmował przechwytywaniem wiedzy z naturalnie dostępnego tekstu i przekształcaniem go w reprezentację formalną, używaną następnie przez systemy wnioskowania wykorzystujące sztuczną inteligencję.

Idea, która przyświeca konstruktorom takich systemów, polega na tym, że urządzenia będą analizować informację dostępną w Internecie (np. publikacje o postępach technologicznych i planach a nawet wypowiedzi organizacji politycznych) i na jej podstawie dostarczą personalizowanych wniosków ludziom.

Agencja DARPA koordynuje także prace nad stworzeniem niezniszczalnej sieci, a IBM opracował dla niej nowy typ tranzystora wykorzystując do tego celu nowy materiał (grafen) oraz nanotechnologię. Intel zaś - wspólnie z DARPA, dwoma uniwersytetami oraz firmą Numonyx - opracował urządzenie optyczne wykorzystujące technologię fotoniki krzemowej.