Czy prace agencji DARPA doprowadzą do powstania sieci SkyNet i Terminatora?

Nabierają rozpędu prace nad naśladowaniem najważniejszych elementów ludzkiego mózgu, aby komputery mogły lepiej przetwarzać olbrzymie ilości danych za pomocą wbudowanej sztucznej inteligencji. Łącznie DARPA przeznaczyła na ten cel już blisko 1 mld USD.

Firma IBM otrzymała 16 mln USD, aby przyspieszyć prace badawczo-rozwojowe nad częścią projektu SyNAPSE koordynowanego przez agencję DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency). Zadaniem tego projektu jest szybkie i sprawne wprowadzenie do sprzętu komputerowego i oprogramowania elementów poznawczych podobnych tych, którymi charakteryzuje się ludzki mózg. Tego typu rozwiązanie będzie mogło przetwarzać i analizować dane w sposób znacznie szybszy i dokładniejszy niż dzisiejsze programy.

Celem projektu SyNAPSE jest budowa systemów zdolnych do analizy w bardzo krótkim czasie olbrzymich ilości danych z różnych źródeł. Mają one ułatwić podejmowanie w bardzo krótkim czasie ważnych decyzji, szczególnie w sferze militarnej.

W sumie IBM otrzymał 21 mln USD na prace związane z programem nazywanym SyNAPSE (System of Neuromorphic Adaptive Plastic Scalable Electronics). Z projektem związane są działy badawcze HRL Laboratories - przedsiębiorstwo otrzymało grant 16,2 mln USD w październiku ubiegłego roku, przeznaczony na pracę nad SyNAPSE - oraz innych firm, takich jak HP.

Agencja DARPA określa SyNAPSE programem, który ma utworzyć wysoce użyteczne, sprawne i inteligentne maszyny. Agencja ta szuka metod budowy technologii elektronicznych, neuromorficznych maszyn, która będzie skalowalna do poziomów porównywalnych z biologicznymi. Celem jest budowa systemów zdolnych do analizy w bardzo krótkim czasie olbrzymich ilości danych z różnych źródeł. Mają one ułatwić podejmowanie w bardzo krótkim czasie ważnych decyzji, szczególnie w sferze militarnej. Analizy wykonywane przez te sztuczną inteligencję mają mieć znaczący wpływ na późniejsze działania ludzi, dlatego SyNAPSE jest bardzo poważnym wyzwaniem dla firm zrzeszonych przy tym projekcie.