Czy routery Wi-fi mesh i standard Wi-fi 6E mogą być zagrożeniem?

Eksperci z ESET nie mają wątpliwości: nowa technologia to jednak nowe ryzyko dla użytkowników. A jakie konkretnie?

Podczas tegorocznych targów CES 2021 (które po raz pierwszy odbyły się wirtualnie) jednym z głównych tematów na obszarze łączności bezprzewodowej były routery mesh oraz standard Wi-fi 6E. W przypadku rozwiązania mesh router centralny, którego zadaniem jest pokrycie siecią całego domu, zostaje zastąpiony kilkoma innymi, tworzącymi pomiędzy sobą połączenia. Taki system nieustannie współpracuje ze sobą, a zaletami są możliwości szybkiej identyfikacji problemów z zasięgiem oraz adekwatne działania. Routery wspólnie analizują częstotliwość radiową i porównują natężenie sygnału - dzięki czemu można dzielić go na pasma i utrzymać stabilność komunikacji w momencie, gdy sieć napotyka na przeszkody.

Warto mieć także na uwadze, że domowe routery bezprzewodowe to nie tylko połączenia ze smartfonami i laptopami, ale i smart-urządzeniami, jak lodówki czy pralki, a nawet sprzęt sportowy. Niestety - jak pokazują statystyki, zdalnie zarządzane systemy i urządzenia znajdują się na szczycie listy najbardziej podatnych na ataki. Otwiera to przed cybeprzestępcami nowe możliwości ataków. Kamil Sadkowski, starszy analityk zagrożeń ESET, komentuje:

Podstawową zaletą tych urządzeń, akcentowaną przez producentów, jest poprawa działania sieci WiFi. To także atut dla użytkowników. Warto zwrócić jednak uwagę na kwestie bezpieczeństwa takich systemów. Wiele z nich do zdalnego zarządzania, ale także przechowywania danych wykorzystuje chmurę obliczeniową. Jeśli nie będą temu towarzyszyły odpowiednie zabezpieczenia, cyberprzestępcy mogą uzyskać dostęp do wielu atrakcyjnych dla nich informacji. W miarę rozwoju technologii, coraz więcej informacji o nas, jakie gromadzą nowoczesne urządzenia, zaczyna mieć charakter danych osobowych. To wyzwanie dla świadomych użytkowników, a przede wszystkim dla producentów, którzy powinni należycie zadbać o kwestie bezpieczeństwa danych. W przyszłości zagadnienia te będą także z pewnością wymagały uregulowań prawnych

Źródło: ESET

Zobacz również: