Czy szybkie testy antygenowe wykrywają wariant Omikron?

Liczba przypadków zakażeń koronawirusem wciąż rośnie. Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków ujawniła ważne informacje dotyczące domowych testów i wykrywalności wariantu Omikron.

Czy szybkie testy antygenowe wykrywają wariant Omikron?

pixabay.com

Duża liczba przypadków zachorowań i długi czas oczekiwania na dokładniejsze testy PCR sprawiła, że wiele osób zaczęło korzystać z szybkich testów domowych. Czy są one jednak wystarczające w przypadku najnowszego wariantu Omikron?

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) poinformowała we wtorek, że w przypadku silnie zmutowanego wariantu Omicron szybkie testy antygenowe mogą dać fałszywie negatywne wyniki.

Wczesne dane sugerują, że testy antygenowe wykrywają wariant Omicron, ale mogą mieć zmniejszoną czułość.

Testy działające poprzez wykrywanie białek powierzchniowych koronawirusa mogą być mniej czułe i nie podawać wyników pozytywnych. Mimo tego, FDA ​​będzie nadal zezwalać na stosowanie testów antygenowych, a potencjalnie zarażone osoby powinny dalej używać ich zgodnie z instrukcją. W niektórych przypadkach jest bowiem wskazane wykonanie testu dwa razy w odstępie czasu, w celu potwierdzenia negatywnego wyniku.

W momencie wykazywania poważniejszych objawów i wcześniejszym kontakcie z osobą zakażoną zaleca się kontakt z lekarzem i wykonanie testu molekularnego, takiego jak PCR.

Zobacz także: Xiaomi Smartband Mi Band 5 w Lidlu! Najtaniej na rynku

Źródło: sciencealert.com


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: