Czy szybkie testy antygenowe wykrywają wariant Omikron?

Liczba przypadków zakażeń koronawirusem wciąż rośnie. Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków ujawniła ważne informacje dotyczące domowych testów i wykrywalności wariantu Omikron.

Czy szybkie testy antygenowe wykrywają wariant Omikron?

pixabay.com

Duża liczba przypadków zachorowań i długi czas oczekiwania na dokładniejsze testy PCR sprawiła, że wiele osób zaczęło korzystać z szybkich testów domowych. Czy są one jednak wystarczające w przypadku najnowszego wariantu Omikron?

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) poinformowała we wtorek, że w przypadku silnie zmutowanego wariantu Omicron szybkie testy antygenowe mogą dać fałszywie negatywne wyniki.

Zobacz również:

  • Szybkie testy antygenowe w Lidlu już dostępne!
  • Piąta fala i nowe zasady! Testy na koronawirusa za darmo i inne
  • Phishing "na Omikrona" - są już pierwsze ofiary

Wczesne dane sugerują, że testy antygenowe wykrywają wariant Omicron, ale mogą mieć zmniejszoną czułość.

Testy działające poprzez wykrywanie białek powierzchniowych koronawirusa mogą być mniej czułe i nie podawać wyników pozytywnych. Mimo tego, FDA ​​będzie nadal zezwalać na stosowanie testów antygenowych, a potencjalnie zarażone osoby powinny dalej używać ich zgodnie z instrukcją. W niektórych przypadkach jest bowiem wskazane wykonanie testu dwa razy w odstępie czasu, w celu potwierdzenia negatywnego wyniku.

W momencie wykazywania poważniejszych objawów i wcześniejszym kontakcie z osobą zakażoną zaleca się kontakt z lekarzem i wykonanie testu molekularnego, takiego jak PCR.

Zobacz także: Xiaomi Smartband Mi Band 5 w Lidlu! Najtaniej na rynku

Źródło: sciencealert.com