Czy tak będzie wyglądała kuchnia przyszłości?

Jak będzie wyglądała nasza kuchnia za trzydzieści lat? Na to pytanie odpowiedzi szuka znana szwedzka firma. Jeśli przyjęte przez nią prognozy sprawdzą się nawet w niewielkim stopniu, marka nie będzie kojarzona z tanimi meblami.

Czy tak będzie wyglądała kuchnia przyszłości?

Kuchnia przyszłości zrobi wszystko za nas

Naszym zdaniem, za trzydzieści lat nie będziemy już zaglądali do kuchni. Przygotowaniem potraw zajmie się wyspecjalizowany sprzęt. Zamówi on wszystkie potrzebne składniki i przyrządzi z nich pyszne danie, które zostanie dostarczone do naszej jadalni.

Co innego myśli jednak szwedzka IKEA. Skorzystała ona z usług firmy The Future Laboratory, która opracowała wizję kuchni przyszłości. Nazwano ją INTUITIV. Już sama nazwa wskazuje, z czym możemy mieć do czynienia. Futurystyczna kuchnia ponoć będzie potrafiła rozpoznać nasz nastrój za pomocą specjalnych czujników. Przekażą one odpowiednie dane do komputera, który sprawi, że ze ścian dobędą się zapachy (aromaterapia). Ten sam pecet wybierze potrawy mogące poprawić nam humor lub nas zrelaksować, i zajmie się dostosowywaniem oświetlenia do naszego humoru.

Zobacz również:

  • Ikea znowu to zrobiła! Oto nowy Symfonisk z AirPlay 2
  • Lidl: urządzenia i akcesoria kuchenne - co warto kupić? [22.10.2021r.]
  • Na orbicie pojawi się komercyjna, nadmuchiwana stacja kosmiczna

Na tym nie kończą się cuda. Blaty w pomieszczeniu mają się czyścić same, poszczególne półki zostaną umieszczone na specjalnych szynach, by wszystko pozostawało w zasięgu naszych rąk, a czas umilać będą nam holograficzne wyświetlacze 3D. Całość uzupełnia możliwość zdalnego obsługiwania kuchni za pomocą tabletów "szóstej generacji", oraz systemy odpowiadające za oszczędzanie energii elektrycznej.

Sama kuchnia - jak twierdzi The Future Laboratory - ma być naszym osobistym trenerem, dietetykiem i doradcą w sprawach lifestyle’u. Rządzący w niej holograficzny szef ma jednak przede wszystkim dbać o to, byśmy odżywiali się zdrowo.

Czy wszystkie te cuda rzeczywiście będą dostępne już za trzydzieści lat? Nie wiadomo. Może się przecież okazać, że w roku 2040 zjadać będziemy jedną pigułkę, która zaspokoi nasz głód na cały dzień. Wizja okropna, ale w takim samym stopniu prawdopodobna jak to, co opisali eksperci z The Future Laboratory.