Czy telewizory z rozdzielczością 4K mają przyszłość?

Producenci tacy jak LG, Panasonic, Samsung, Sony czy Toshiba posiadają już telewizory 4K, które wyświetlają rozdzielczość 3840×2160. Sam widziałem gigantyczny plazmowy wyświetlacz 4K Panasonika na ubiegłorocznych targach IFA 2010. Na razie jednak nikt nie kwapi się za bardzo, by wprowadzać je do sklepów. Komu tak wielkie rozdzielczości są potrzebne? Ale... możliwe, że rozdzielczość 4K może bardzo przydać się w 3DTV.

4K

Ostatnio James Cameron zakupił 50 kamer zdolnych nagrywać w rozdzielczości 5K i możliwe, że Avatar 2 będzie nagrywany w takiej właśnie rozdzielczości.

4K czyli coś czego nie ma

Warto jednak od razu to powiedzieć - obecnie treści 4K nie ma. Nigdzie. Żadna telewizja, żadna usługa VoD, żadna edycja Blu-ray nie ma treści prezentowanych w 4K.

Zobacz również:

  • Jaki telewizor do PS5 i Xbox Series X wybrać? Podpowiadamy
  • iPhone 13 Pro - wiemy dlaczego model 128 GB nie ma ProRes 4K
  • Wielka wyprzedaż! Ostatnie sztuki telewizorów w RTV Euro AGD

VoD z internetu poważnym zagrożeniem dla 4K

Zauważalny jest raczej odwrotny trend. Niestety coraz więcej użytkowników wybiera wideo na życzenie w internecie, porzucając fizyczne dyski optyczne, które zapewniają obecnie najlepszą jakość obrazu. Ale z drugiej strony czy większość z nas zauważy różnicę? Trzeba mieć ponad 50 cali by z odległości 3 metrów zobaczyć zalety zwiększonej rozdzielczości.

4K pomoże pasywnym telewizorom 3D?

O ile słabe są perspektywy powodzenia 4K w standardowym obrazie 2D, o tyle przy 3D może być zupełnie inaczej. Najważniejszym zastosowaniem 4K w praktyce może być technologia FPR (frame pattern retarder). W tym roku LG zaprezentowało telewizory Cinema 3D oparte właśnie na technologii polaryzacyjnej i pasywnych okularach 3D.

Czy telewizory z rozdzielczością 4K mają przyszłość?

LG Cinema 3D

Największą wadą polaryzacyjnej technologii Cinema 3D jest brak rozdzielczości 1080p dla każdego oka. Wprowadzenie rozdzielczości 4K mogłoby rozwiązać ten problem i przeważyć szalę na korzyść pasywnych 3D TV. LG podobno pracuje już nawet nad takim pasywnym telewizorem 3D wyświetlającym rozdzielczość 4K.

Czy telewizory z rozdzielczością 4K mają przyszłość?

Pasywne okulary 3D

4K przyda się w 3D TV bez okularów?

Tymczasem Toshiba w ciągu najbliższego roku zamierza wprowadzić na rynek konsumencki 3D TV bez okularów 3D. To rozwiązanie także mogłoby skorzystać na wprowadzeniu rozdzielczości 4K.

Czy telewizory z rozdzielczością 4K mają przyszłość?

Plazma 4K

Niepewna przyszłość 4K

Full HD TV na dobre zadomowiło się w naszych domach, teraz mocno dobija się do naszych drzwi 3D TV. Czy 4K TV zapuka do nas jutro? Zobaczymy.

Źródło: Electronic House