Czy twój pecet "udźwignie" Vistę?

Celem zapewnienia wszystkim użytkownikom optymalnych warunków pracy w środowisku Windows Vista, Microsoft wyposaży ten system w trzy wersje interfejsu o różnym stopniu zaawansowania. Tymczasem, jak wynika z badań przeprowadzonych przez firmę analityczną Jon Peddie Research, połowa z obecnie wykorzystywanych na świecie komputerów PC może nie poradzić sobie z obsługą najbardziej złożonej wersji interfejsu - Aero Glass.

JPR szacuje, iż obecnie w użyciu znajduje się ok. miliarda komputerów, jednak w większości z nich zastosowano zintegrowane procesory graficzne - wszystkim użytkownikom, którzy planują przesiadkę na najnowszy system giganta z Redmond zaleca się korzystanie z osobnych kart graficznych. Dane, na których opiera się raport, zostały zebrane w ostatnim kwartale 2005 r. Wynika z nich m.in., iż ok. 63 procent wszystkich sprzedanych w tym roku komputerów (czyli ok. 203 mln) wyposażone było w karty graficzne zintegrowane z płytą główną. Jest to zaś główna przeszkoda, aby korzystać z możliwości interfejsu Visty Aero Glass, zawierającego efekty trójwymiarowe i przezroczyste.

"Gdy użytkownik zobaczy Visę działającą na komputerze ze zintegrowaną kartą graficzną, a następnie zobaczy, jak system zachowuje się na pececie z potężną kartą graficzną, bez dyskusji zdecyduje się na wybór systemu lepiej wyglądającego, jeśli tylko będzie mógł sobie na to pozwolić", twierdzą autorzy raportu.

Kiedy zamierzasz "przesiąść się" na system Windows Vista?

Wydaje się, że problemy z poprawnym wyświetlaniem najbardziej zaawansowanego interfejsu Visty nie dotyczą czytelników serwisu PC World Komputer, a przynajmniej tych, którzy wzięli udział w naszej ankiecie "Kiedy zamierzasz "przesiąść się" na system Windows Vista?". Ponad 700 osób (niemal połowa wszystkich ankietowanych), które oddały głos w sondzie, zadeklarowało, że nie zamierza przesiadać się na Vistę, gdyż korzysta z innej wersji systemu Windows lub w ogóle z innego OS-a.

Ankieta PCWK Online - "Kiedy zamierzasz "przesiąść się" na system Windows Vista?"

Warto zauważyć, że Microsoft już w minionym roku zaproponował konfigurację komputera, niezbędną do wydajnej pracy w środowisku Windows. W jej skład powinien wejść 64-bitowy procesor, dysk twardy SATA o prędkości obrotu talerzy 7200 rpm, 8 MB pamięci podręcznej i z obsługą technologii NCQ (Native Command Queuing), napęd DVD +/- RW, pamięć RAM o pojemności ok. 2 GB oraz łącze sieciowe o przepustowości minimum 54 Mbps. Przedstawiciele koncernu także zwracali wtedy uwagę, iż użytkownicy powinni raczej kupować samodzielne karty graficzne, które cechuje dużo większa wydajność, niż te zintegrowane z płytą główną.

Więcej informacji: Jon Peddie Research.