Czy ulga na internet zostanie zlikwidowana?

Zbliża się i czas oszczędności cięcia budżetowe. Wielu ekspertów w ostatnich dniach mówi o potrzebie likwidacji ulgi na internet. Ministerstwo Finansów zaprzecza , ze trwają prace nad jej usunięciem. Wszystko okaże się 18 listopada, kiedy premier Donald Tusk przedstawi swoje expose.

Donald Tusk

Z danych dotyczących rozliczeń PIT za 2010 r. wynika, że ulga na internet pozwoliła odliczyć Polakom ok. 2,27 miliarda zł. Ale być może już za chwilę stracimy możliwość korzystania z tej ulgi.

- W przypadku ulgi internetowej państwo daje podatnikom pieniądze bez jakiegokolwiek celu. Nie wyobrażam sobie, żeby ktoś, kto chce mieć dostęp do sieci, nie mógłby mieć go bez ulgi podatkowej. Ta ulga jest niejako przy okazji - powiedziała Dr Irena Ożóg (wiceminister finansów w latach 2001-2003).

Podobne zdanie ma również wiceminister finansów w latach 2004-2006

- Konieczny jest przegląd wszystkich ulg, policzenie, ile one kosztują budżet i decyzja, które należy zlikwidować natychmiast. Taką oczywistą ulgą do likwidacji jest ulga internetowa. Nie ma żadnego uzasadnienia merytorycznego, by ją utrzymywać - powiedział Jarosław Neneman (wiceminister finansów w latach 2004-2006)

Ministerstwo Finansów oczekuje na expose premiera

Ministerstwo Finansów co prawda zaprzeczyło, że pracuje nad likwidacją ulgi internetowej, ale zaznaczyło, że w razie czego, taką zmianę bardzo szybko może opracować.

- Żadnych projektów ustaw w tym zakresie nie przygotowujemy. Ale w sensie prawnym odpowiedni zapis mógłby powstać bardzo szybko - powiedział dr Bogusław Grabowski (członek Rady Gospodarczej przy premierze).

Ministerstwo czeka więc na expose Donalda Tuska. Czy premier 18 listopada zapowie likwidację ulgi na internet?

Głos w obronie ulgi na internet

Według mnie likwidacja ulgi na internet byłaby bardzo złym krokiem. Nie zgadzam się z ekspertami i uważam, że ulga na internet pozwala wielu niezamożnym Polakom posiadać internet. Jak polski rząd zamierza promować rozwój internetu w Polsce i robić cyfrową rewolucję, jednocześnie obcinając ulgę internetową? Uważam, ze w budżecie jest wiele innych miejsc, gdzie można szukać oszczędności, niż ulga internetowa, która pozwala trochę oszczędzić na wciąż drogim w Polsce internecie.

A co Wy o tym myślicie? Korzystacie z ulgi internetowej? Gdzie według Was rząd powinien szukać oszczędności?

Źródło: Wirtualne Media