Czy warto grać w gry Minecraft? Sprawdź sam!

Gry typu Minecraft dostarczają rozrywki oraz uczą kreatywności. To świetny sposób na spędzanie wolnego czasu – zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Poznaj nietypowe produkcje oparte o koncepcję gier Minecraft i osobiście przekonaj się, że to zupełnie nowy wymiar rozrywki.


Branża gier komputerowych przeżywa świetny okres. W gry bawią się już nie tylko dzieci i młodzież, ale coraz więcej osób dorosłych i starszych. Niestety, pomimo, że gry stanowią świetny sposób na nudę, stres czy nawet depresję, to nadal zdarza się, że są one postrzegane jako działające na ludzką niekorzyść.

Zabijanie kontra kreatywność

W sieci, telewizji czy na YouTube możemy znaleźć wiele materiałów ukazujących negatywny wpływ gier na odbiorcę. Mimo, że nigdy nie zostało to udowodnione naukowo, wiele osób twierdzi, że gry budzą agresję i są przyczyną wielu nieszczęśliwych wydarzeń - bijatyk czy strzelanin. Argumentów do szkodliwości gier dostarczają takie produkcje jak choćby słynne Grand Theft Auto, w którym rozrywka koncentruje się na kradzieżach, zabijaniu czy walce z siłami porządkowymi. Choć gra dostępna jest od 18 roku życia, to powszechnie wiadomo, że bawią się w nią także dzieci.

Z drugiej strony, w internecie znajdują się produkcje oparte o koncepcję Minecraft, które rozwijają kreatywność i wyobraźnię graczy. Gry Minecraft swoją nazwę wywodzą od produkcji Minecraft z 2009 roku, która jako gra niezależna - polegająca na budowaniu własnego świata z wirtualnych klocków - błyskawicznie podbiła serca użytkowników. Do maja 2012 roku notowała już 30 mln zarejestrowanych na stronie osób.

Minecraft w pięciu smakach

Główną zaletą gier typu Minecraft jest ich funkcjonalność i prostota. Skupiają się one głównie na budowaniu określonych przedmiotów i konstrukcji, a także – przyjęciu różnych taktyk walki, które są wynikiem kreatywności i pomysłowości gracza. Poniżej prezentujemy przykładowe gry typu Minecraft, które można uruchomić w przeglądarce internetowej i osobiście sprawdzić jak świetną zabawę daje ten rodzaj rozrywki:

Pixel Warfare 2 - gra polega na sprawnym poruszaniu się w obrębie pola walki, aby przetrwać wojnę. Wypełniona jest ekscytującymi miejscami, do których można dotrzeć przy użyciu mapy. Pixel Warfare 2 uczy umiejętności orientacji w terenie oraz refleksu w trakcie korzystania z wirtualnych broni. Nie ma tu przemocy, ale walka fair play o przetrwanie.

Rock vs Zombies to produkcja, w której gracz musi jak najszybciej pozbyć sie zombie z powierzchni kuli ziemskiej i obronić ludzkość przed zagładą. Szybkość i refleks to podstawowe umiejętności trenowane podczas zabawy w Rock vs Zombies.

W serwisie Poki można sprawdzić i przetestować kilkanaście innych gier typu Minecraft - do czego zachęcamy bo każda oferuje zupełnie inny wymiar rozrywki.

Nauka przez zabawę

Warto dodać, że gry Minecraft często mają wiele zalet edukacyjnych. Po pierwsze, wielokrotnie fabuła osadzona jest w realiach i miejscach historycznych, najczęściej w przeszłości. Dzięki temu gracz może poznawać zakątki średniowiecznych wiosek czy podziwiać architekturę starożytną. Po drugie, gra często rozwija umiejętności bardzo szybkiego reagowania na stres, odpowiedzialne podejmowanie decyzji czy reakcję na różne niespodziewane sytuacji.

Gry Minecraft to połączenie grania z nauką, w przeciwieństwie do takich gier jak Happy Wheels, w których monotonnie stresujemy pojazdem dziecka czy małego dziecka, którzy giną w makabryczny sposób pod koniec gry.

Mimo, że zarówno gry Minecraft jak i Happy Wheels mogą być znalezione na portalu Poki, to różnica między nimi jest ogromna. Jedne uczą i rozwijają, drugie są bardziej rozrywkowe i niekoniecznie wnoszą coś pożytecznego i wartościowego do świata gracza. Dlatego czasami warto jest zainteresować się tematyką takich gier i wgłębić się w ich zastosowanie i funkcjonalność.

Miłej zabawy!