Czy warto korzystać z programów Microsoftu?

Windows 7 zawiera sporo funkcjonalnych narzędzi. Jednak czy każdy program dostępny w systemie spełni wymagania nawet najbardziej wymagających użytkowników? Zobacz, czy aplikacje Microsoftu warto zastąpić bardziej funkcjonalnymi zamiennikami.


Każdy kolejny system Microsoftu, jest coraz bardziej rozbudowany i zawiera sporo dodatkowych narzędzi. Internet Explorer, Windows Media Player czy Outlook Express pozwalają na sprawne korzystanie z komputera bez konieczności instalowania dodatków. Należy jednak odpowiedzieć na pytanie czy warto używać systemowych aplikacji. Przecież zupełnie za darmo można pobrać z Internetu programy, które często są dużo lepsze od produktów Microsoftu.

Czy sytuacja zmieni się po instalacji Windows 7 i internetowych dodatków do niego? Postaramy się znaleźć odpowiedź na pytanie czy lepsze są narzędzia oferowane przez Microsoft czy darmowe (lub czasami płatne) programy, które można pobrać z Internetu.

Zobacz również:

  • Windows 10 - 16 prostych sposobów na przyśpieszenie działania systemu [PORADNIK]
  • Microsoft wprowadza nowość w Teamsach. Tego się nie spodziewałeś

Multimedia

Przed opublikowaniem kolejnego wydania Windows, jego twórcy zapewniali, że system jest bardziej multimedialny od poprzednika i że zapewni doskonałą domową rozrywkę. Wraz z Windows 7 pojawił się na przykład nowy Windows Media Player i Movie Maker. Czy spełniają oczekiwania użytkowników?

Odtwarzacz multimedialny

Czy warto korzystać z programów Microsoftu?

Windows Media Player/Best Player

Windows Media Player (WMP) zawsze był niedoceniany. W dwunastej odsłonie poza odtwarzaniem DivX-ów, za pomocą programu uruchomisz płyty DVD, posłuchasz internetowego radia i zorganizujesz swoja kolekcję plików MP3 uzupełniając tagi i tworząc sprofilowane listy odtwarzania. Program może udostępniać strumienie muzyczne, do których uzyskasz dostęp z poziomu przeglądarki internetowej. WMP pozwala synchronizować biblioteki multimedialne z zewnętrznymi odtwarzaczami MP3 i MP4, zgrywać i tworzyć płyty CD.

W przypadku darmowych odpowiedników trudno wskazać jeden tak uniwersalny produkt. Niektóre aplikacje jak BESTplayer czy ALLPlayer pobierają automatycznie napisy do filmów DivX; mają wbudowane kodeki jak VLC czy Foobar2000 i doskonale segregują pliki audio jak Media Monkey. Dobór odpowiedniego odtwarzacza multimedialnego to raczej sprawa gustu lub konkretnego zastosowania.

Werdykt redakcji: Remis

Tworzenie menu płyt CD

Czy warto korzystać z programów Microsoftu?

DVD Maker/Nero 9

DVD Maker to prosty w obsłudze program z możliwością tworzenia menu na płytach DVD. Program ma niezwykle intuicyjny interfejs i bardzo ładne szablony. Za jego pomocą w kilka minut stworzysz animowane menu, które ułatwi ci wybór nagranych na płytę filmów i zdjęć. Jeśli nie zależy ci na zaawansowanych programach, to DVD Maker z pewnością wystarczy.

Jeżeli jednak chcesz decydować o kształcie każdego przycisku i na co dzień zajmujesz się profesjonalnym tworzeniem menu to zdecydowanie lepiej rozejrzeć się za inną aplikacją, na przykład Nero 9.

Werdykt redakcji: Internet

Katalogowanie zdjęć

Czy warto korzystać z programów Microsoftu?

Galeria fotografii/Picasa

Galeria fotografii to proste narzędzie do katalogowania i podstawowej edycji zdjęć. W Windows 7 program dostępny jest za pomocą usługi Windows Live. Oznacza to, że nie znajdziesz aplikacji na dysku po zainstalowaniu systemu i będziesz zmuszony pobrać ją z sieci.

Picasa doskonale wyszukuje zdjęcia zapisane na dysku, automatycznie segreguje je w folderach, w których się znajdują. Program oferuje o wiele bardziej zaawansowane narzędzia do edycji zdjęć niż Galeria, rozpoznaje twarze na fotografiach i znalezione osoby umieszcza w oddzielnych albumach. To tylko niewielki ułamek możliwości narzędzia. Jeżeli masz konto w dowolnej usłudze Google możesz udostępniać albumy w sieci.

Werdykt redakcji: Internet

Edycja filmów

Czy warto korzystać z programów Microsoftu?

Movie Maker/Adobe Premiere

Movie Maker pozwoli ci szybko zmontować domowe nagranie wideo i zapisać je na dysku. Program ma sporo efektów, przejść oraz umożliwia tworzenie napisów tytułowych i końcowych. Dla początkującego użytkownika eksperymentującego z domową obróbką wideo to darmowe narzędzie jest idealnym wyborem.

Jeżeli zamierzasz poświęcić edycji wideo więcej czasu, to pozostają ci jedynie płatne aplikacje takie, jak Pinnacle Studio czy Adobe Premiere Elements. Mają bardziej rozbudowane możliwości, obsługują większą liczbę formatów wideo oraz oferują bogatsze biblioteki efektów i przejść.

Werdykt redakcji: remis