Czy warto kupić Galaxy Z Fold 3? Przedstawiamy najlepsze funkcje

Samsung w końcu zaprezentował Galaxy Z Fold 3. Czy warto go kupić i jakie nowe funkcje wprowadza nowy model składanego smartfona?


Samsung zrezygnował w tym roku z Galaxy Note 21 i kolorowych zawiasów Z Fold, aby skupić się na budowaniu najlepszego możliwego składanego urządzenia. Efektem tych prac jest Galaxy Z Fold 3, który został zaprezentowany na wczorajszym wydarzeniu Galaxy Unpacked. Oto najlepsze nowe funkcje tego smartfona.

fot. Paweł Goryniak

fot. Paweł Goryniak

Wodoodporność i Armor Aluminum

Galaxy Z Fold 3 jest pierwszym - ale nie jedynym - składanym telefonem, który może pochwalić się certyfikatem IPX8. Kod ten oznacza, że Samsung nie testował smartfona w kwestii pyłoszczelności, ale ustalił, że jest on wodoodporny.

Zobacz również:

To nie wszystko, gdyż producent użył o 10% mocniejszego Armor Aluminum w konstrukcji telefonu, a wyświetlacz pokrywa Gorilla Glass Victus. Składany ekran jest również lepiej chroniony.

fot. Paweł Goryniak

fot. Paweł Goryniak

Jaśniejszy składany wyświetlacz z trwalszą warstwą ochronną

W tym roku, 7,6-calowy wyświetlacz Dynamic AMOED 2X Infinity Flex Display ma nową warstwę ochronną na wierzchu i może być nawet powodem, dla którego dodanie kompatybilności z rysikiem S Pen było w ogóle możliwe. Samsung twierdzi, że nowa warstwa ochronna zapewnia wzrost trwałości aż o 80% w stosunku do folii stosowanej w poprzedniej generacji.

Składany wyświetlacz jest także o 29% jaśniejszy. Produkt Samsunga zawsze był ciemniejszy od ekranów AMOLED, więc ta poprawa sprawi, że korzystanie z Galaxy Z Fold 3 w bezpośrednim świetle słonecznym będzie bardziej komfortowe. Wisienką na torcie jest to, że zewnętrzny ekran jest również o 25% jaśniejszy.

fot. Paweł Goryniak

fot. Paweł Goryniak

Technologia UDC (Under-Display Camera)

Minęły już prawie trzy lata, odkąd Samsung zaprezentował pierwszy smartfon wyposażony w technologię wyświetlacza Infinity-O, czyli Galaxy A8s. Było to odpowiedzią na szeroko przyjęte w branży mobilnej wcięcia wyświetlacza. Pomysł Samsunga jest bardziej elegancką alternatywą dla tego wcięcia.

Technologia UDC (Under-Display Camera) obejmuje nowy aparat 4 MP z dużymi pikselami 2-mikronowymi, które są w stanie przyjąć więcej światła oraz wycięcie wyświetlacza Infinity-O z aktywnymi pikselami pokrywającymi czujnik. To połączenie pozwala 7,6-calowemu składanemu wyświetlaczowi świecić nieprzerwanie, bez widocznego wycięcia lub notcha.

fot. Paweł Goryniak

fot. Paweł Goryniak

Oba wyświetlacze obsługują częstotliwość odświeżania 120 Hz

Składane telefony Samsunga w pełni wkroczyły w erę wyświetlaczy o wysokiej częstotliwości odświeżania 120 Hz. Galaxy Z Fold 2 był pierwszym, który zaadoptował tę technologię. Jednakże, była ona ograniczona do wewnętrznego, składanego wyświetlacza, co prowadziło do zauważalnego spadku płynności animacji UI przy przełączaniu na ekran pokrywy (60 Hz).

Galaxy Z Fold 3 wyznacza nowy kamień milowy, gdyż oba jego wyświetlacze obsługują częstotliwość odświeżania na poziomie 120 Hz.

fot. Paweł Goryniak

fot. Paweł Goryniak

Kompatybilność z rysikiem S Pen

Dodanie obsługi rysika S Pen do serii Galaxy Z Fold wydawało się naturalną rzeczą do zrobienia od momentu, gdy pierwszy model został zaprezentowany w 2019 roku. Wtedy nie było to możliwe, ale dwa lata później, Galaxy Z Fold 3 stał się pierwszym składanym urządzeniem, które obsługuje S Pen.

Samsung stworzył unikalny digitizer dla składanego wyświetlacza, a także dwa nowe modele rysika - S Pen Fold Edition i S Pen Pro. Ten pierwszy jest sprzedawany wraz z etui dla Galaxy Z Fold 3 i zapewnia podstawowe funkcje. Nie posiada Bluetooth i Air Actions. S Pen Pro za to oferuje Bluetooth LE, Air Actions i Find My S Pen, ale nie jest dostarczany wraz z etui. Trzeba go nabyć osobno.

S Pen Fold Edition jest kompatybilny tylko z Galaxy Z Fold 3, jednakże S Pen Pro działa z Galaxy Z Fold 3 oraz innymi urządzeniami Galaxy, które oferują wsparcie dla tego akcesorium.

fot. Paweł Goryniak

fot. Paweł Goryniak

Usprawnienia Multi-Active Window, Natural Switching, Drag & Split

Galaxy Z Fold 3 przynosi garść ulepszeń dotyczących UI, opracowanych przy udziale grupy badawczo-rozwojowej Framework. Głównym celem działu Framework było ulepszenie Multi-Active Window3 - funkcji, która pozwala dwóm lub trzem aplikacjom działać jednocześnie na składanym wyświetlaczu.

Przejścia podczas obracania aplikacji w Multi-Active Window są teraz płynniejsze dzięki dodaniu tego, co grupa R&D Framework nazywa Natural Switching. Uruchamianie aplikacji w Multi-Active Window jest bardziej naturalne, ponieważ aplikacje, które są już otwarte, lepiej dostosowują się do zmian rozmiaru i proporcji ekranu.

Galaxy Z Fold 3 wprowadza również nową i całkiem przydatną funkcję Drag & Split, która łączy się z ulepszeniami Multi-Active Window. Stosując Drag & Split, np. podczas przeglądania stron internetowych lub zakupów online, użytkownicy mogą otwierać linki na podzielonym ekranie bez opuszczania strony internetowej. Przypomina to nieco przyciąganie okna w Windows 10, z wyjątkiem tego, że działa z otwieraniem nowych linków internetowych w trybie split-screen.