Czy warto kupić MS Office 2000?


Blaski i cienie

Lepsze narzędzia

Ulepszenia znajdziesz w oknach dialogowych Otwórz i Zapisz plik, Schowku, tabelach Worda, tabelach przestawnych (PivotTables) Excela i opcjach formatowania PowerPointa, ale nie rewolucjonizują one pracy. Niestety, niektóre zmienione funkcje, w tym system instalacji, sprawiają kłopoty.

Biuro w Sieci

Zmiany w Wordzie, Excelu i PowerPoincie znacznie ułatwiają tworzenie atrakcyjnych, funkcjonalnych dokumentów WWW i umieszczanie ich w Internecie bądź firmowym intranecie. Jednak poważne błędy utrudniają pracę z tymi narzędziami. Niektóre z nich produkują strony WWW niezrozumiałe dla Netscape Navigatora (patrz "Zagadka zgodności. Frustracje z formatami plikówÓ).

Praca w grupie

Office 2000 wprowadza wiele narzędzi opartych na WWW do pracy grupowej (patrz "Narzędzia do pracy grupowej. Dobry pomysł, kiepskie wykonanie"), które pozwalają m.in. na wielowątkowe dyskusje w dokumentach Office'a i powiadamianie pocztą e-mail o zmianach, jakie wystąpiły. To interesujący pomysł, ale błędy w realizacji uniemożliwiają pełne wykorzystanie tych narzędzi.

Zagadka zgodności - Frustracje z formatami plików

Gdy Microsoft wprowadził zupełnie nowe formaty plików w Office 97, pierwsi nabywcy tego pakietu mieli spore problemy z wymianą dokumentów z użytkownikami Office'a 95. Klienci zgodnie zaprotestowali. Tym razem firma uczyniła znacznie więcej, by zachować formaty plików. Jednak nadal możesz mieć kłopoty, jeżeli zawierzysz bardzo rozreklamowanej obsłudze HTML w Office 2000.

Powrót formatu Office'a 97

Użytkownicy Worda, Excela i PowerPointa mogą spać spokojnie: oryginalne formaty plików ich aplikacji nie zmieniły się. W naszych testach przenoszenie plików pomiędzy wersjami tych programów przebiegało gładko. Office 97 otwierał wszystkie nasze pliki Office'a 2000, a funkcje nie obsługiwane przez starszą wersję znikały w dobrym stylu: własne znaki wypunktowania z PowerPointa 2000 były wyświetlane jako znaki standardowe po otwarciu pliku w PowerPoincie 97. Proste dokumenty Worda 2000 i Excela 2000 również otwierały się prawidłowo w pakietach Lotus SmartSuite i Corel WordPerfect Suite, choć aplikacje te miały pewne problemy z bogato formatowanymi tekstami.

Wymiana danych okazała się trudniejsza w Accessie 2000. Nowa baza danych może otwierać bazy Accessa 97, aby przeglądać i wpisywać dane, ale w takim przypadku wyłączone zostają nowe funkcje Accessa 2000 i uniemożliwiona jest modyfikacja wyglądu bazy. Aby to obejść, należy skonwertować bazę danych do nowego formatu pliku Accessa 2000. I chociaż nowa funkcja eksportu pozwala przekształcić bazę danych Accessa 2000 do postaci zrozumiałej przez Accessa 97, to wymaga zainstalowanych obu wersji programu. Wniosek: jeśli pracujesz na wspólnych bazach danych i zamierzasz dokonać aktualizacji, zapewne będziesz chciał to zrobić za jednym zamachem.

Netscape? Nie

Office 2000 traktuje HTML jako równoprawny format pliku, w którym możesz zapisywać dokumenty. Sądząc jednak z naszych doświadczeń z betą Office'a 2000, użytkownicy, którzy tak zrobią, wpadną w sidła różnych problemów zgodności, z których większość wynika z wykorzystywania przez pakiet technologii typu ActiveX czy XML zachowujących formatowanie.

Jedna istotna pułapka czai się w PowerPoincie: jego domyślne pliki HTML wyświetlają się tylko w IE 4.0 i wyższym (użytkownicy Navigatora i wcześniejszych wersji IE zobaczą komunikat o błędzie). Strony WWW utworzone za pomocą składników interaktywnych, dostępnych w Excelu i Accessie, są jeszcze bardziej ograniczone: oglądać je można jedynie w IE 4.0 i wyższym, a na pececie musi być zainstalowany Office 2000.

Strony Worda i Excela, który nie jest interaktywny, nie są tak wymagające - w naszych testach działały dobrze w obu dużych przeglądarkach. Jednakże pliki te czasem nie otwierały się prawidłowo w popularnych edytorach WWW, takich jak SoftQuad HotMetal Pro, Symantec Visual Page, a nawet we wchodzącym w skład Office'a 2000 FrontPage'u. Podobnie HTML Worda 2000 nie uruchamiał się poprawnie w Wordzie 97, WordPerfekcie czy Wordzie Pro. Zgodność pomiędzy produktami Microsoftu powinna być lepsza w momencie pojawienia się pakietu, jak twierdzi firma. Lecz nawet wówczas, zdaniem producenta, funkcje HTML z Office'a przeznaczone będą głównie dla użytkowników tworzących strony WWW wyłącznie w obrębie tego pakietu.

Więcej funkcji

Office 2000 jest droższy od Corel WordPerfect Suite i Lotus SmartSuite, ponieważ Microsoft dodał nowe aplikacje. Każda wersja Office'a oprócz standardowej zawiera program do składu publikacji - Publishera. Office Premium przeznaczony jest dla użytkowników, którym niezbędne są wydajne narzędzia internetowe. Znajdują się w nim edytor WWW FrontPage oraz program graficzny PhotoDraw.

Kto powinien kupić Office 2000?

Jeśli regularnie tworzysz dokumenty w Wordzie, opracowujesz dane w Excelu, zarządzasz swym czasem za pomocą Outlooka albo żyjesz z projektowania stron WWW we FrontPage'u, to w pakiecie Office 2000 znajdziesz wiele praktycznych ulepszeń. Jeżeli korzystasz z Accessa, to bardzo przydatna okaże się nowa funkcja, dzięki której program może występować jako klient baz danych SQL.

Nowe narzędzia internetowe i do współpracy grupowej są nierównej jakości. Wielu użytkowników korzysta z nich z poziomu Office'a, aby tworzyć intranet i witryny WWW. Jednak osoby, które używają różnych przeglądarek i narzędzi do projektowania WWW będą miały problemy z ich zgodnością.

Jeśli jesteś typowym użytkownikiem Office'a i nie potrzebujesz bardziej skomplikowanych funkcji pakietu, pomyśl czy warto kupować nową. Funkcje takie jak mądrzejsze, automatyczne sprawdzanie pisowni w Wordzie czy nowy, wieloelementowy Schowek są na pewno interesujące. Ale z pewnością nie wszyscy uznają je za warte zachodu.

W następnych częściach artykułu przyjrzymy się aplikacjom Word, Excel, Access, FrontPage i PowerPoint. Opis dwóch innych istotnych aplikacji pakietu, Publishera i PhotoDrawa, znajdziesz w tabeli "Wersje Office'a 2000 i ich aplikacje" (poniżej).

Word 2000

ZA: mądrzejsze sprawdzanie pisowni, lepsze narzędzia do tabel i grafiki, poprawione tworzenie stron WWW.

PRZECIW: pliki HTML nie są w pełni zgodne z niektórymi aplikacjami, foldery WWW wymagają oprogramowania serwera.

Poprawki interfejsu użytkownika Worda, jak np. rozszerzony Schowek oraz okna dialogowe Otwórz oraz Zapisz plik (patrz ramka "Osiem istotnych zmian"), są wspólne dla wszystkich aplikacji Office'a. Tak też jest z listą czcionek na pasku narzędzi Formatowanie, która wyświetla nazwę określonej czcionki i odpowiednie kroje pisma. Następnym ciekawym udoskonaleniem jest szybkie ukazywanie się listy synonimów w Tezaurusie; wystarczy kliknąć prawym klawiszem słowo, które chcesz zamienić.