Czy warto kupić MS Office 2000?


WordPerfect już teraz ma podobne funkcje. Jednak zmodyfikowany moduł poprawiania pisowni w Wordzie bije konkurencję na głowę. Dzisiejsze procesory tekstu mogą poprawiać w locie tylko proste błędy (jak "się"). Word 2000, dzięki współpracy Autokorekty z modułem sprawdzania pisowni, koryguje bardziej złożone literówki, automatycznie akceptując propozycje słownika.

Czy warto kupić MS Office 2000?

Word 2000 zawiera znacznie ulepszone opcje hiperłączy, które pozwalają podać adresy URL, z jakimi możesz się połączyć poprzez swą przeglądarkę WWW.

Można znaleźć także inne usprawnienia. Świetne, interaktywne narzędzia do rysowania tabel w Wordzie pozwalają dzielić komórki na ukośne połówki i łatwo usuwać fragment lub całość. Obecnie możliwe jest oblewanie tekstem zarówno tabeli jak i grafiki w komórce (Word Pro i WordPerfect na to pozwalały) oraz używanie dowolnej grafiki - np. logo firmy - jako znaku wyliczenia.

Word w Sieci

Word 2000 przewyższa inne procesory tekstu tym, że tworzy kopie bogato sformatowanych dokumentów do publikacji w Internecie. Takie strony dobrze wyglądają w wersjach 4.0 i wyższych Internet Explorera i Netscape Navigatora. Strony otwierają się też w starszych przeglądarkach, ale można stracić część formatowania, zaś wielokolumnowe dokumenty Worda wyglądają jak jednokolumnowe strony WWW we wszystkich przeglądarkach.

Odpowiednia pozycja w menu pozwala szybko podejrzeć projektowaną stronę w domyślnej przeglądarce i przyspiesza tworzenie stron WWW. Word 2000 wziął koncepcję "tematów" z FrontPage'a, dzięki czemu można automatycznie formatować stronę WWW odpowiednio dobranymi czcionkami, kolorami i grafiką.

Foldery Web, nowa funkcja, jaką ma większość aplikacji Office'a 2000, również pomaga zarządzać stronami WWW. Teraz wstawienie stron w formacie doc lub HTML na serwer internetowy polega na zapisaniu plików we właściwym katalogu na twardym dysku.

Trzeba jednak uważać na pułapki. Foldery Web działają tylko wtedy, gdy Twój serwer używa Microsoft FrontPage Server Extensions - bardzo rzadkiego konta dostępu do Internetu. Były też problemy z otwarciem plików HTML Worda w innych edytorach WWW (patrz "Zagadka zgodności. Frustracja z formatami plików"). Jeśli czasem jesteś zmuszony ręcznie edytować HTML, to rozwlekły kod generowany przez Worda - niezbędny do zachowania ładnego formatowania - wystawi na próbę Twoją cierpliwość. W momencie pisania tego artykułu Microsoft zapowiedział, że Word 2000 być może będzie zawierał narzędzie zdolne tworzyć mniej skomplikowane i łatwiejsze do zrozumienia pliki HTML.

Excel 2000

ZA: wbudowany format HTML stron WWW, uproszczone tabele przestawne i wykresy.

PRZECIW: zapis w HTML tworzy wiele plików i zajmuje dużo miejsca na dysku.

Czy warto kupić MS Office 2000?

Nowe funkcje Excela 2000 znacznie redukują czas i wysiłek potrzebny do tworzenia wykresów z danych tabel przestawnych.

Jeśli jesteś rekinem HTML, który umieszcza dane z arkusza kalkulacyjnego w Sieci albo jesteś uzależniony od tabel przestawnych, a frustrują Cię ograniczenia dotychczasowej wersji, pomyśl o zmianie. Kluczowe ulepszenia Excela 2000 pozwalają zapisać pliki w HTML jako formacie podstawowym, a funkcja wykresu przestawnego jest mile widzianym dodatkiem. Jednak typowi użytkownicy raczej nie dostrzegą tych usprawnień i chyba nie powinni aktualizować programu.

Jeżeli tworzysz strony HTML ze skoroszytów, Excel 2000 może zrobić na Tobie wrażenie. Zapis HTML jest teraz wbudowany w aplikację i ma dwie opcje: może zapisywać wersję tylko do oglądania lub interaktywną.

Pierwsza opcja tworzy dokument, który jest odczytywany przez ostatnie wersje Internet Explorera oraz Netscape'a. Druga interaktywną stronę WWW widzianą jedynie w Internet Explorerze 4.01 lub następnej wersji oraz w Office 2000; użytkownicy Netscape'a zostali pominięci.

Gdy rozpowszechniasz pliki interaktywne albo wstawiasz je na witrynę WWW, musisz sprawdzić, czy przesłałeś także wszystkie pliki dodatkowe. Jeśli któryś z nich zaginie lub zostanie uszkodzony, Excel 2000 nie otworzy skoroszytu. Nie zapisuj też w formacie HTML bez wyraźnego powodu: format xls jest szybszy i bardziej zwarty.

Publikowanie interaktywnego arkusza pozwala użytkownikowi otwierać dokument w przeglądarce WWW i zmieniać komórki, wykresy lub tabele przestawne. Funkcja działa całkiem nieźle, ale można spotkać parę niespodzianek. Wykresy trójwymiarowe zamieniają się w dwuwymiarowe, a wiele ustawień znika. Gdy importujesz dodatkowe elementy i ponownie publikujesz dokument, nowe pozycje dołączane są na koniec dokumentu, a nie w miejscu, w którym je umieściłeś. Aby zwiększyć kontrolę nad wyglądem, musisz użyć FrontPage'a do edycji dokumentu.