Czy warto kupić MS Office 2000?


Uproszczone tabele przestawne

Tabele przestawne Excela - pozwalające zsumować olbrzymie ilości danych w każdy możliwy sposób - zawsze wywoływały mieszane odczucia. Tworzenie np. wykresu słupkowego z danych tabeli przestawnej było niezbyt łatwe: jeśli zmieniłeś strukturę tabeli, zwykle musiałeś ręcznie zmieniać wykres.

W Excelu 2000 jedno kliknięcie wystarcza, aby powiązać wykres bezpośrednio z tabelą przestawną. Gdy zmienisz strukturę tabeli, wykres automatycznie się dostosuje. Możesz też pracować bezpośrednio na wykresie przestawnym - przeciągać pola, dodawać nowe i tak dalej. Masz jednak mniejszą kontrolę nad formatowaniem wykresu przestawnego niż w przypadku wykresu standardowego, a użytkownicy Excela 97, którzy otwierają plik, nie skorzystają z tej cennej funkcji.

Walczyć czy zmienić?

Użytkownicy SmartSuite'a i WordPerfecta

Najprostszym, najbardziej użytecznym pakietem biurowym jest zwykle ten, który znasz. Gdy poznasz wygląd, obsługę i funkcje pakietu, czas nauki, jaki jest potrzebny do poznania nowego produktu stanowi taką samą przeszkodę, jak cena oprogramowania.

Microsoft Office króluje na rynku pakietów. Użytkownicy programów Lotus SmartSuite i Corel WordPerfect Suite mogą się zacząć zastanawiać, czy nadszedł już czas dołączenia do rodziny Microsoftu. Zakładając, że są zadowoleni z obecnego pakietu, odpowiedź brzmi "nie". Microsoft Office 2000 nie zmienia radykalnie krajobrazu oprogramowania biurowego. A zarówno Corel, jak i Lotus szykują nowe wersje po to, by ich klienci byli konkurencyjni w świecie zdominowanym przez Microsoft.

WordPerfect wkracza w 2000

Dla entuzjastów WordPerfecta najbardziej intrygującym pakietem jest WordPerfect Office 2000 - następca WordPerfect Suite 8. Przetestowaliśmy wczesną wersję beta. Choć była ona dość surowa, pakiet wygląda obiecująco. W sprzedaży pojawi się w maju.

Corel dodaje aplikację publikowania w Sieci firmy Trellix. W naszych testach Trellix zamieniał surowe dokumenty WordPerfecta na ciekawe strony WWW, automatycznie ubierając je w czcionki, kolory i przyciski nawigacyjne, które dzieliły długie dokumenty najkrótsze fragmenty. Użytkowników, którzy tworzą długie bądź techniczne dokumenty - od dawna będące specjalnością WordPerfecta - zainteresują zapewne niektóre ulepszenia, na przykład możliwość szybkiego poruszania się między różnymi dokumentami jak tabele czy przypisy. Funkcja podglądu w czasie rzeczywistym (RealTime Preview), używana w całym pakiecie, pokazuje, jak zmiany w formatowaniu wpłyną na wygląd dokumentu.

Inne funkcje pomagają we współpracy pomiędzy pakietem Microsoftu i Corela. Użytkownicy WordPerfecta i Quattro Pro będą mogli używać formatów pliku.doc Worda i.xls Excela jako domyślnych, a Presentations otworzy pokazy PowerPointa. Corel twierdzi, że aplikacje będą też importować pliki z odpowiedników Microsoftu z wyższą jakością. Nie mogliśmy tego zweryfikować - wersja beta, którą dysponowaliśmy, blokowała się na wielu plikach Office'a 97 i 2000.

SmartSuite jeszcze mądrzejszy

Użytkownicy obecnej wersji Millennium Edition SmartSuite'a muszą jeszcze trochę poczekać - Lotus nie ujawnił planów co do następnego wcielenia pakietu. Według firmy jednym z najważniejszych rozwiązań będzie nowa wersja FastSite, oryginalnej aplikacji do szybkiego składania plików tekstowych, arkuszy kalkulacyjnych i innych dokumentów w witrynę WWW. Lotus zamierza też ulepszyć zgodność z Microsoft Office 2000.

SmartSuite pozostaje jedynym pakietem wyposażonym standardowo w rozpoznawanie mowy - oczywiście w języku angielskim. Lotus twierdzi, że aktu-alizacja przyniesie bardziej praktyczne, oparte na zadaniach funkcje mowy podobne do głosowego szablonu rozliczenia z wydatków z obecnej wersji 1-2-3. Firma planuje także zmianę wyglądu interfejsu w całym pakiecie, co jest mądrą decyzją, zważywszy na to, że obecny jest już mocno przestarzały. Zdaniem Lotusa aktualizacja pojawi się mniej więcej w połowie roku, ale firma może opóźnić premierę z powodu wprowadzenia wersji przejściowej, zawierającej część, lecz nie wszystkie z omawianych funkcji.

Excel 2000 bardzo upraszcza projektowanie. W poprzednich wersjach dopasowanie tabeli przestawnej było uciążliwe - zwłaszcza gdy zmieniało się strukturę tabeli i formatowanie od razu znikało. Ale nie teraz: Excel 2000 ma kilkanaście autoformatów tabeli przestawnej.

Mniejsze poprawki

Rozszerzony Schowek z aplikacji Office'a 2000 jest bardzo przydatny w Excelu 2000. Użytkownicy poprzednich wersji często narzekali, że wklejenie komórki lub zakresu komórek czyściło Schowek. Na szczęście teraz można wklejać tyle kopii zakresu, ile potrzeba i przechowywać wiele obiektów w Schowku Office'a. Co prawda w naszych testach wklejenie zakresu komórek do Schowka Office'a powodowało wstawienie jedynie wartości, a nie formuły (Microsoft obstaje przy tym, że program kopiuje i wartości, i formuły).

Użytkownicy, którzy lubią formatować kolorem, docenią nowe przezroczyste wyróżnianie komórek, które nie przesłania kolorów tła i pierwszego planu w zaznaczonych komórkach, jak to miało miejsce w poprzednich wersjach Excela.

Access 2000

ZA: nowa funkcja podarkuszy bazy danych (subdatasheet) pozwala oglądać powiązane rekordy z arkusza danych; Access może służyć jako klient dla danych Microsoft SQL Servera.

PRZECIW: nie można zmienić wyglądu bazy danych, z której korzystają inni.

Microsoft z myślą o ekspertach poczynił istotne zmiany w Accessie 2000, które rozszerzają możliwości programu, w umieszczaniu danych w Internecie, pracować z bazami SQL Servera.

Narzędzia profesjonalistów

Programiści skorzystają z nowej cechy bazy danych, jaką jest możliwość funkcjonowania jako zewnętrzne narzędzie do pracy z danymi Microsoft SQL Servera. Ta innowacja pozwala ekspertom używać Accessa do tworzenia aplikacji baz danych, podczas gdy dane przechowywane są na serwerze.

Access 2000 zawiera też bardziej skomplikowane narzędzia WWW. W ostatniej wersji programu dane można umieszczać bezpośrednio w Sieci, lecz w Accessie 2000 nie można oglądać gotowych stron WWW. Otwieranie i przeglądanie stron WWW, które zawierają dane z programu, następuje bezpośrednio z bazy danych. Internet Explorer 5.0 również ma taką opcję.

Nowy kreator stron (Page Wizard) pomaga budować proste strony WWW, w których można edytować dane z tabel. Kreator utworzy strony z danymi w porządku hierarchicznym, chociaż nie można ich zmieniać z poziomu przeglądarki.