Czy warto kupić MS Office 2000?


Usprawnienia dla typowych użytkowników

Nowe funkcje to m.in. Autokorekta nazw (Name AutoCorrect), która automatycznie śledzi i aktualizuje zmiany w nazwach obiektów bazy danych. Funkcja podarkuszy danych - kolejna nowość - pozwala oglądać rekordy w powiązanych tabelach w widoku arkusza danych.

Entuzjaści Accessa narzekają na sposób blokowania rekordów. Starsze wersje programu automatycznie chronią całą stronę rekordów - w tym dane innych użytkowników - gdy blokuje się konkretny rekord. Access 2000 rozwiązał ten problem i chroni tylko jeden rekord.

Replikowanie bazy danych również zostało ulepszone. Dotychczas nie można było zaktualizować danych Microsoft SQL Servera za pomocą danych Accessa. Teraz zmiany w danych Accessa mogą być skopiowane do bazy danych Microsoft SQL Servera. A jeśli podczas synchronizacji danych z różnych replik pojawią się konflikty, kreator pomoże oddzielić dane.

Krok wstecz

Jeżeli myślisz o aktualizacji, pamiętaj, że Access 2000 nie pozwala już zapisywać zmian w obiektach projektowych typu tabele, formularze i raporty, gdy z bazy danych korzysta więcej niż jedna osoba. Kilku użytkowników pracujących w tej samej bazie danych będzie musiało rozwiązać ten problem, np. używać oddzielnych kopii bazy danych i importować zmiany do kopii głównej.

Outlook 2000

ZA: wygodny PIM, ciekawa integracja poczty e-mail z innymi funkcjami.

PRZECIW: bardziej skomplikowany niż Lotus Organizer, brak obsługi folderów WWW Office'a 2000, nie nadaje się do przeglądania grup dyskusyjnych.

Czy warto kupić MS Office 2000?

Interfejs Outlooka 2000 jest ładniejszy i bardziej przyjazny , ale wciąż zbyt przeładowany.

Zagmatwany interfejs, powolność i błędy w programie były zmorą Outlooka 97. Outlook 98 wiele naprawił, a najnowsza wersja dodaje inne ulepszenia, które czynią aktualizację atrakcyjną dla każdego użytkownika Outlooka 97.

Outlook 2000 łączy pocztę e-mail, kalendarz, książkę adresową i zestaw funkcji do zarządzania plikami w jeden uniwersalny pakiet, jednak jeśli potrzebujesz prostego kalendarza i książki adresowej, Organizer z pakietu SmartSuite jest bardziej kuszącym PIM-em.

Poczta i coś więcej

Choć bogata paleta funkcji Outlooka pozwoli Ci być w pełni zorganizowanym, aplikacja jest przede wszystkim rozbudowanym pakietem poczty e-mail. Współpracuje z kontami pocztowymi dostawców Internetu, ale też obsługuje firmowe systemy pocztowe Microsoft Exchange i inne. Funkcje e-mail nie zmieniły się zbytnio w najnowszym wydaniu w porównaniu z Outlookiem 98, gdzie dodano wydajne narzędzia wyszukiwania, reguły automatyzujące obsługę przychodzących wiadomości, szablony do tworzenia atrakcyjnej poczty w formacie HTML. Niestety, pakiet wciąż nie zawiera przeglądarki internetowych grup dyskusyjnych (zamiast tego uruchamia specjalną wersję programu Outlook Express, która zajmuje się tym zadaniem).

Połączenie poczty z funkcjami zarządcy informacjami osobistymi zawsze odróżniało Outlooka od reszty, a nowa wersja idzie jeszcze dalej. Każdy rekord w książce adresowej zawiera teraz sekcję, która podsumowuje wszystkie informacje z Outlooka dotyczące danej osoby, w tym wiadomości e-mail oraz spotkania i zadania. Gdy pracujesz z pocztą, kalendarzem możesz skorzystać z nowego pola wyszukiwania, które szybko odnajdzie rekord kontaktu. Z poziomu Outlooka można także przeglądać Internet lub firmowy intranet.

Wciąż wymaga dopracowania

Microsoft uczynił wiele, by w interfejsie zmniejszyć bałagan, który komplikował Outlooka 97. Menu stały się bardziej zrozumiałe, a wiele narzędzi ma prostszy, internetowy wygląd. Jednak odkrycie sposobu na wprowadzenie własnego pola do książki adresowej wciąż pozostaje prawie niemożliwe. Poza tym Outlook nie jest zintegrowany z nową funkcją folderów WWW pakietu, która daje innym aplikacjom Office'a łatwy dostęp do plików na serwerze WWW.

Tak więc, choć podoba nam się wiele rzeczy z tej wersji, nadal odnosimy wrażenie niedokończonego dzieła. Nasza nadzieja w tym, że Microsoft będzie pracował nad programem dotąd, aż wszystko będzie na miejscu - jako oprogramowanie klienta dla serwera pracy grupowej Exchange, Outlook jest produktem o bardzo dużym znaczeniu strategicznym dla firmy. Na razie jednak Outlook 2000 jest istotną aktualizacją dla każdego, kto wciąż używa Outlooka 97.