Czy warto kupić MS Office 2000?


FrontPage 2000

ZA: większa kontrola nad stylami tekstu, kolorami i grafiką, łatwiejsze zarządzanie stronami.

PRZECIW: pomimo ulepszeń łączenie stron z bazami danych jest zbyt skomplikowane.

FrontPage zawsze był niczym namolny młodszy brat, który chce się dołączyć do gry. Najnowsza wersja FrontPage'a jest już pełnoprawnym członkiem drużyny Premium Office. Ulepszenia w edycji 2000 zmniejszają uciążliwość tworzenia stron WWW, chociaż FrontPage 98 robi prawie to samo, co jego najnowsza wersja. Jeśli nie jesteś bardzo wymagającym użytkownikiem FrontPage'a, nie musisz aktualizować.

Funkcje oszczędzające czas, które pozwalają szybko budować i reorganizować mnóstwo stron, odróżniają program od innych edytorów WWW. FrontPage 2000 upraszcza także inne prace. Połą-czenie widoku strony i Explorera w jeden interfejs oznacza koniec ciągłego przełączania się między jednym trybem a drugim (dotychczas trzeba było pracować nad witryną w widoku strony, a potem przechodzić na widok Explorera, by organizować strony).

FrontPage 2000 bardziej elastycznie dobiera zestawy stylów tekstu, gotowej grafiki i kolorów tła niż w poprzednich wersjach, gdzie niełatwo było zmienić kolor, grafikę i tekst.

FrontPage 2000 pozwala wybrać kolory dla swojej witryny z kółka albo palety kolorów; do dyspozycji jest też narzędzie pobierające kolor ze znaku firmowego lub innego obrazu. Można również mieszać i dopasowywać style, tła, nagłówki oraz tekst podstawowy. Możliwość zmian kompozycji jest niewielkim, lecz mile widzianym ulepszeniem dla projektantów WWW, którzy chcą odróżnić swą witrynę od wszystkich innych utworzonych za pomocą FrontPage'a.

We wcześniejszych wersjach FrontPage'a grafikę można było umieścić jedynie w najbardziej typowych miejscach (po lewej, pośrodku lub po prawej), co stanowiło poważne ograniczenie programu. FrontPage 2000 pozwala ustawiać obrazki i tekst w dowolnym miejscu na ekranie, choć Twoi goście będą musieli używać przeglądarki 4.0, która obsługuje format CSS. Dzięki dokładności na poziomie pikseli użytkownicy mogą tworzyć wystrzałowe strony oraz prezentacje zwykłym ciągnięciem i upuszczaniem.

Wspólna praca

FrontPage 2000 jest lepiej zintegrowany z aplikacjami Office'a. Za pomocą FrontPage'a 98 możesz umieścić w Internecie na przykład asortyment swego sklepu (przechowywany w bazie danych Accessa), choć zapewne napotkasz sporo kłopotów, ale kreator baz danych w nowej wersji zrobi to dużo prościej i szybciej.

PowerPoint 2000

ZA: szybsze tworzenie prezentacji i uproszczone odtwarzanie.

PRZECIW: domyślny format WWW działa jedynie w Internet Explorerze 4.0 i następnych wersjach.

Czy warto kupić MS Office 2000?

PowerPoint pokazuje teraz jednocześnie slajd, notatki i konspekt.

Lepsze funkcje edycji i odtwarzania dają programowi prawdziwy oręż w walce z aplikacją Freelance Graphics pakietu SmartSuite o tytuł najlepszego programu do tworzenia prezentacji.

Microsoft dokonał jednej poważnej zmiany w obsłudze i wyglądzie PowerPointa: widok standardowy to obecnie trzy okna, które pokazują bieżący slajd, notatki prezentera oraz konspekt całej prezentacji. Zintegrowany interfejs umożliwia pracę ze wszystkimi elementami pokazu bez konieczności przełączania się między trybami edycji. Wiele mniejszych zmian pomaga przy prezentacjach: jeżeli wpiszesz więcej tekstu niż może się zmieścić w ramce, program automatycznie zmniejszy rozmiar czcionki tak, by pasował do pola. Zaczerpnięta z Worda funkcja autoformatowania zamienia (c) w © i numeruje listę w trakcie pisania. Podczas odtwarzania aplikacja może wyłączyć wygaszacz ekranu, a jeśli przypadkiem potrącisz mysz (w przeciwieństwie do rzeczywistego poruszenia), wskaźnik nie pojawi się i nie rozproszy słuchaczy.

Wojna przeglądarek

Nowa funkcja PowerPointa Zapisz jako stronę Web tworzy prezentacje internetowe, które są wierną kopią pokazów zapisanych w podstawowym formacie plików programu: przejścia, animacje, dźwięk i klipy wideo zostają zachowane, zaś prezentacje można uruchamiać w trybie pełnoekranowym. Niestety, dzieje się tak tylko wtedy, gdy użytkownicy oglądają prezentacje w IE 4.0, 5.0; spróbuj obejrzeć je w dowolnej wersji Navigatora, a otrzymasz komunikat o błędzie. Nadal jednak można zapisać prezentacje WWW w formacie HTML, który działa z innymi przeglądarkami albo w postaci hybrydowej. Używanie tych dwóch formatów powoduje bałagan, gdyż sam PowerPoint nie może otworzyć plików zapisanych w pierwszym z nich, a żadnego z obu formatów nie można ustawić jako domyślnego.