Czy weganki i wegetarianki mogą karmić piersią?

Najnowsze naukowe doniesienia wyjaśniają, czy kobiety stosujące dietę roślinną mogą wytwarzać pełnowartościowe mleko do karmienia niemowląt.


Mleko matki jest bardzo istotne w pierwszych miesiącach życia malucha i stanowi nie tylko pokarm, ale także źródło ochrony za sprawą m.in. przeciwciał, enzymów, hormonów, białych krwinek, białka i wielu innych, ważnych dla niemowlaka składników. Tym samym pożywia, chroni i wspomaga rozwój dziecka, a co więcej – sam proces karmienia piersią ma również wymiar psychologiczny, np. wzmacniając więź pomiędzy matką i dzieckiem. Nic więc dziwnego, że tak istotny dla dziecka element już od dawna skupia na sobie uwagę naukowców z całego świata. Ich zdania potrafią się jednak znacznie różnić, szczególnie w kwestii diety świeżo upieczonych matek.

Dieta roślinna matki karmiącej

Pewne rzeczy są raczej oczywiste, a specjaliści wobec nich zgodni (przynajmniej względnie). Kobiety karmiące powinny więc:

  • unikać alkoholu
  • absolutnie wyeliminować wyroby tytoniowe - dotyczy to zarówno aktywnego, jak i biernego palenia
  • dobrze się odżywiać

Dieta jednak bywa kością niezgody, bowiem są różne poglądy na to, jakie odżywianie sprawia, że pokarm matki jest pełnowartościowy dla dziecka.

pexels-polina-tankilevitch karmienie piersią, mleko matki, matki karmiące, badania, ciąża, kobiety w ciąży, kobiece mleko, Medycyna, nauka, laktacja, witaminy, dieta, wegetarianizm, weganizm, weganki, wegetarianki, karmienie piersią, niemowlę, niemowlęta, niemowlaki, dzieci, karmienie dzieci, pokarm, pokarm matki, czy weganki mogą karmić piersią, czy wegetarianki mogą karmić piersią, pełnowartościowe mleko matki, właściwości odżywcze,

Zbalansowana dieta i suplementy sprawią, że mleko matki będzie pełnowartościowe

Przykładowo, często można trafić na opinie, iż dieta roślinna, czyli wegetariańska oraz wegańska sprawia, że ilość wartości odżywczych w produkowanym mleku jest niewystarczająca. Informacje te postanowiły zweryfikować m.in. prof. Barbara Królak-Olejnik oraz doktorantka Karolina Karcz z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu i według nich, powyższe stwierdzenie… to prawda. Jednakże badaczki oznajmiły, że nie stanowi to powodu do dyskwalifikacji weganek i wegetarianek z roli matek karmiących. Jak to możliwe?

Zobacz również:

  • COVID-19 – wpływ szczepionek na kobiety w ciąży [Aktualizacja 19.07.2021]
  • Mleko matki zawiera chemikalia – nowe odkrycie naukowców

Zbalansowana dieta

Badaczki z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu wyjaśniają, że to prawda, iż dieta roślinna może być uboższa w niektóre składniki, które są istotne dla dziecka. Dlatego ważne jest, aby była ona zbalansowana, a młode matki zwiększyły uwagę skierowaną na swoje posiłki w okresie karmienia i to, jakich wartości odżywczych one dostarczają.

Są jednak elementy, które nie występują w żadnych pokarmach pochodzenia roślinnego, jak np. witamina B12. To jednak można skorygować za pomocą suplementów diety, a także odpowiednio dobranych zestawów witamin i watro w tej kwestii zwrócić się o pomoc do lekarza specjalisty.

pexels-creation-hill karmienie piersią, mleko matki, matki karmiące, badania, ciąża, kobiety w ciąży, kobiece mleko, Medycyna, nauka, laktacja, witaminy, dieta, wegetarianizm, weganizm, weganki, wegetarianki, karmienie piersią, niemowlę, niemowlęta, niemowlaki, dzieci, karmienie dzieci, pokarm, pokarm matki, czy weganki mogą karmić piersią, czy wegetarianki mogą karmić piersią, pełnowartościowe mleko matki, właściwości odżywcze,

Dla dobra dzieci i ich prawidłowego rozwoju niezbędny jest rozsądek rodziców

Tym samym badaczki wykazały, że mleko matek wegetarianek i weganek może być w pełni wartościowe dla dziecka i dla jego rozwoju, pod warunkiem, że ich dieta będzie zbilansowana oraz wzbogacona o uzupełniające elementy. Czyli jak we wszystkich kwestiach, dla dobra dziecka wystarczy zachować zdrowy rozsądek i korzystać z pomocy specjalistów.

Sprawdź także:

Mleko matki zawiera chemikalia – nowe odkrycie naukowców