Czy zabraknie dwurdzeniowych procesorów?

Zainteresowanie konsumentów procesorami dwurdzeniowymi jest bardzo duże. Nic w tym dziwnego, bo tak odważnej zmiany podejścia do tematu procesorów domowych nie mieliśmy już od kilku lat. Okazuje się jednak, że początki sprzedaży układów tego typu mogą nie być tak różowe jak się to wcześniej wydawało. Intel już teraz zapowiada, że procesory dwurdzeniowe, które wprowadzi do sprzedaży jeszcze w tym roku nie pojawią się w dużych ilościach. Może się zdarzyć, że dwurdzeniowych Pentium D nie starczy dla wszystkich chętnych.

Intel co prawda twierdzi, że powinien zaspokoić zapotrzebowanie zgłaszane w początkowej fazie sprzedaży układów Pentium D, jednak wcześniejsze doświadczenia związane z premierami ciekawych i pożądanych przez konsumentów procesorów pozwalają nam wątpić w prawdziwość tych osądów.

Jako pierwszy procesor dwurdzeniowy, na rynek ma trafić Pentium Extreme Edition (bez 4 w nazwie). Będzie to procesor o nieprzeciętnej wydajności, różniący się od układów serii Pentium 4 800 obecnością aktywnej funkcji wielowątkowości HT. W efekcie system będzie go widział jako 4 procesory. Modele przeznaczone na rynek masowy to jednak układy P4 800 wyposażone w 2 MB pamięci podręcznej drugiego poziomu (po 1 MB na rdzeń) i szynę systemową 800 MHz. Seria 800 nie będzie miała uaktywnionej wielowątkowości. Więcej na temat procesorów dwurdzeniowych Intela i AMD możecie dowiedzieć się z materiału dostępnego tutaj.


Zobacz również